ABD: Kitle imha silahı bulamadık

Amerikalı komutan Vincent Brooks, Irak'ta henüz yasaklanan kitle imha silahlarını bulamadıklarını açıkladı. BM silah denetçilerinin şefi Hans Blix ise, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olması halinde, bunları ülkedeki İngiliz ve Amerikan güçlerine karşı kullanacağını sanmadığını söyledi.

Haberin Devamı

ABD Merkez Komutanlığı'nın Katar'daki karargahında basın toplantısı düzenleyen Brooks, ''Halihazırda herhangi bir kitle imha silahı bulamadık'' diye konuştu.  

Brooks, ayrıca Necef yakınlarında 7 Iraklı sivili Amerikan askerlerinin öldürmesine rağmen, Amerikan askerlerinin kontrol noktalarında mevcut güvenlik prosedürlerini uyguladıklarını, bu konudaki kuralların değişmediğini söyledi.

IRAKLI GENERALİN ESİR DÜŞMESİ

Bu arada Kerbela yakınlarında eşzamanlı olarak düzenlenen operasyonlardan birinde bir Iraklı generalin esir alındığını belirten Brooks, bu operasyonların hedefinin Cumhuriyet Muhafızlarının seçkin birliklerini zayıflatmaya yönelik olduğunu söyledi.

Brooks, ''Bu saldırılar çok etkili ve çok değerli bilgilere sahip bir generalin yakalanmasıyla sonuçlandı'' dedi.

BLİX: IRAK KİTLE İMHA SİLAHI KULLANMAYACAK

BM silah denetçilerinin şefi Hans Blix, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olması halinde, bunları ülkedeki İngiliz ve Amerikan güçlerine karşı kullanacağını sanmadığını yineledi.

Blix, Le Soir gazetesine yaptığı açıklamada, ''Irak'ın elinde bu tür silahlar varsa bunları kullanacağını hiç sanmıyorum, çünkü savaş onlara karşı dünyada belirli bir sempati uyandırdı. Kimyasal silahlar kullanmaları halinde ise durum tersine dönebilir'' ifadesini kullandı.

Blix ayrıca, BM silah denetçilerinin, Irak'taki çalışmalarını tamamlamak için yeterli zamanları olmadığını belirtti.

ABD'nin, Irak'a askeri operasyon başlatarak sabırsızlık gösterdiğini kaydeden Blix, ''Onların söylediklerini doğrulayan deliller sunmamızı istediler. Örneğin, ABD'nin, kimyasal silah taşımak için imal edildiğini söylediği Irak casus uçakları konusunda. Buna şahit olmadık ancak konuyla ilgili çalışmalarımızı tamamlamamıştık'' açıklamasında bulundu.

Blix'in başkanlığındaki denetçiler geçen ay, ABD ve İngiltere'nin Irak'a yönelik operasyonun yaklaştığı uyarısının ardından, Irak'ın kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlara sahip olup olmadığına ilişkinincelemelerini tamamlayamadan ülkeden çekilmişti.

Haberin Devamı

ESİRLER GUANTANAMO'YA GÖNDERİLMEYECEK

ABD, Irak'ta askerlerinin elinde esir olan kişileri Küba'daki Guantanamo üssüne göndermeyi düşünmediğini bildirdi.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, ''Bu savaşta koalisyon güçlerinineline geçen esirlerin akıbetinin ne olacağını söylemek için henüz çok erken. Ancak bu kişileri Guantanamo'ya göndermeye niyetli değiliz'' denildi.

Açıklamada, üniformalı Iraklı askerler ve milis güçlerine bağlı Iraklılardan oluşan esirlerin cephe gerisine gönderildiği ve burada ''sınıflandırılacakları'', savaş suçu işlediklerinin saptanması durumunda Irak dışına gönderilebilecekleri kaydedildi.

Washington Post gazetesinin haberinde, Amerikan ordusunun, Irak'tamilis kuvvetlerine bağlı oldukları gerekçesiyle yakaladığı sivillerin bir kısmını Küba'daki Guantanamo üssüne göndereceği öne sürülmüştü.

 

Haberle ilgili daha fazlası: