ABD ile Rusya Suriye konusunda anlaştı

ABD ile Rusya Suriye konusunda anlaştı

ABD ve Rusya, Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Şimdi Suriye'nin bir hafta içinde elindeki kimyasal silah stokunun "tam listesini" sunması bekleniyor.

Haberin Devamı

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesi üzerine Cenevre'de yaptığı görüşmeler üçüncü gününde devam ediyor.

İki ülkenin müzakere ekibi görüşmelere devam ederken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

KİMYASAL SİLAH MÜZAKERELERİ İŞTE BÖYLE YAPILIYOR / FOTO GALERİ

Bakan Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların alınması ve yok edilmesi metotları üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. İki ülkenin Suriye'nin elindeki kimyasal silah türleri ve sayıları hakkında anlaşmaya vardıklarını dile getiren ABD'li Bakan, Suriye'nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması gerektiğini bildirdi.

"2014'ÜN YARISINA KADAR TAMAMLANMALI"
Suriye'nin elindeki kimyasal silahların 2014'ün yarısına kadar tamamen imha edilmesi gerektiğinin altını çizen Kerry, Suriye bu teklifleri kabul etmezse BM Güvenlik Konseyi'nin ne gibi önlemler alabileceği konusunda bir ön anlaşma yapılmadığını vurguladı.

Haberin Devamı

"7. MADDE UYGULANIR"
Kerry ayrıca, Suriye'nin anlaşmaya uygun davranamaması durumunda 7. Madde'nin uygulanmasını Rusya'nın da kabul ettiğini açıkladı. BM Şartı’nın yedinci maddesi, BM Güvenlik Konseyi’nin “barışı sağlama” yetkilerini belirliyor. Madde, Güvenlik Konseyi’ne barışa zarar verildiğinde askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni veriyor.

Kerry'nin ifadesine göre Rusya, Suriye'nin tüm kimyasal tesislerinin soruşturulmasına izin vermesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Dünyanın şimdi Esad'dan kamuoyuna verdiği sözleri yerine getirmesini beklediğini aktaran Kerry, "Kimyasal silah konusundaki bu çabalar ve hazırlıklar, ikinci Cenevre konferansıyla bağlantılı" diye konuştu.

"GÜÇ KULLANIMI DİYE BİR ŞEY YOK"
Kerry'nin ardından söz alan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise burada alınan kararların uzlaşma esasına dayandığını, onların da bu hedefe ulaştığını aktardı. Lavrov, ABD ile vardıkları anlaşmanın güç kullanımıyla ilgili hiçbir unsuru barındırmadığını söyledi. Bakan Lavrov, Birleşmiş Milletler'in kimyasal silahlar biriminin ABD-Rusya tarafından sunulan teklifi onaylaması daha sonra da Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili bir zaman çizelgesi belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

Haberin Devamı

"KİMYASAL SİLAHLARI ÇOKTAN GÖTÜRDÜLER"
Suriye muhalefetinin askeri kanadının lideri Selim İdris ise İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında ABD ile Rusya arasında varılan anlaşmanın Surşye'deki krizi çözmeyeceğini söyledi. İdris ayrıca Beşar Esad'a bağlı güçlerin kimyasal silahları son birkaç gün içinde Lübnan ve Irak'a sevk ettiğini öne sürdü.

RÜŞVET İDDİASI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Dışişleri Bakanı Lavrov'u Suriye rejiminden maddi çıkar sağlamak ve Esad'ın kuzeni ve Suriye'nin en zengin işadamı Rami Mahluf'tan rüşvet almakla suçlayan İdris, bu konuda ellerinde kanıt bulunduğunu iddia etti.

BAN KI-MUN UMUTLU
Birleşmiş Milletler'den bir sözcü de Genel Sekreter Ban Ki-mun'un varılan anlaşmadan umutlu olduğunu ve bu anlaşmanın "Suriye halkının çektiği dehşet verici acıyı dindirecek siyasi çözümün bulunmasına yardımcı olmasını" umduğunu söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: