"ABD iki gün içinde Suriye'yi vuracak"

ABD iki gün içinde Suriyeyi vuracak

İsrail Radyosu'nun haberine göre, Kuveyt gazetesi El Kabas'a konuşan Arap diplomatik kaynaklar, ABD'nin bugün ya da yarın Suriye'ye askeri müdahalede bulunacağını iddia etti.

Haberin Devamı

Körfez ülkelerindeki kaynaklara göre, ABD bu operasyon için Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'taki üsleri kullanacak.

Diplomatlar, ABD'nin operasyon için, Suriye'deki BM müfettişlerinin geçtiğimiz hafta yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırıyla ilgili incelemelerini tamamlamasını beklediklerini öne sürdü.

ASKERİ HEYET, SINIRDA İNCELEME YAPTI

MÜFETTİŞLER SURİYE'DEN AYRILDI
Kimyasal saldırı iddialarını araştırmak üzere Suriye'de bulunan BM uzmanları, bu sabah erken saatlerde başkent Şam'dan ayrılmıştı. Reuters, görgü tanıklarına dayanarak, karayoluyla Lübnan'a geçen uzmanların Beyrut Havalimanı'na ulaştıklarını bildirmişti.

BM müfettişlerinin ülkeden ayrılmasının ardından AFP'ye konuşan Suriyeli bir güvenlik yetkilisi de, "Her an bir saldırı bekliyoruz. Anında karşılık vermeye hazırız" dedi.

Haberin Devamı

BM uzmanları, 19 Ağustos'ta kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere Şam'a gitmişti. Uzmanlar henüz çalışmalarına başlayamadan 21 AĞustos günü Şam'ın kenar bölgelerindeki Guta'da kimyasal saldırı haberleri gelmiş ve 1400'ü aşkın insanın yaşamını yitirdiği iddia edilmişti. Olayın hemen sonrasında güvenlik gerekçesiyle bölgeye gitmelerine izin verilmeyen uzmanlar, son dört gündür Guta bölgesindeki kimyasal saldırı iddialarını araştırıyordu.

BM UZMANLARININ SURİYE'DEKİ ARAŞTIRMALARINDAN KARELER / FOTO GALERİ

"İKİ HAFTADA İNCELENİR" DEDİ AMA...
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun dün Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin temsilcileriyle görüştü.

ABD basınında BM Genel Merkezi'ndeki görüşmenin içeriğine ilişkin haberlerde, Ban'ın, denetçilerin topladığı örneklerin incelenmesi ve raporun hazırlanması için iki hafta süreye ihtiyaç olduğunu söylediği belirtildi.

Ancak raporun hazırlanması için öngörülen sürenin uzunluğu, operasyon için raporun beklenmesi ihtimalini düşürüyor.

Ban'ın sözcüsü Martin Nesirky, daha önce yaptığı açıklamada, heyetin topladığı bulguların Avrupa'daki laboratuvarlarda inceleneceğini ve hazırlanacak raporun Genel Sekreter tarafından üye ülkelere sunulacağını belirtmiş ancak herhangi bir takvim veremeyeceklerini söylemişti.

Haberin Devamı

KRİTİK TOPLANTI
Washington'da ise ABD dışişleri ve savunma bakanlarının önümüzdeki saatlerde Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerle bir araya gelerek, Suriye'deki gelişmelerle ilgili telekonferans gerçekleştireceği açıklandı.

Reuters'a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, görüşmeye Uluslararası İstihbarat Direktörü James Clapper ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı Amiral James Winnefeld'in de katılacağını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: