ABD’den ’kamp eğitimli’ mülteci

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 28, 2008 00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı’nın raporunda, Irak’taki Eşref Kampı’nda eğitilen yönetim muhalifi İranlıların, ABD’liler tarafından yetiştirilip, Türkiye’ye gönderildiği iddia ediliyor. Raporda, yakalandıktan sonra sığınma talebinde bulunan 50 kadar kişinin ifadelerinin bu iddiayı doğruladığı vurgulandı.

EMNİYET
Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı, TBMM İnsan Hakları Kaçak Göçmenler Alt Komisyonu’na ilginç bir rapor sundu. Raporda "Son dönemlerde Irak’taki ABD kuvvetlerinin denetimi altında bulunan Eşref Kampı’nda kalan Yönetim muhalifi İranlıların ABD tarafından yetiştirildikten sonra Türkiye’ye gönderildikleri" şüphesine yer verildi.

Raporda, sayıları 50’yi aşan bu kişilerin ABD’li askeri yetkililerinin yönlendirmeleriyle yasadışı yollardan Türkiye’ye giriş yaptıkları, yakalandıktan sonra sığınma talebinde bulundukları belirtildi. Bazı çevrelerce bu taleplerin reddedilmemesi için AİHM’e başvuru yapıldığı vurgulanan raporda dikkat çeken başlıklar şöyle:

Bölgeye gönderiliyorlar

Birinci Körfez Harekatı sonucunda olduğu gibi ABD’nin koruması altındaki bu İranlıların ABD’ye götürülerek yetiştirildikten sonra İran’a karşı kullanılmak üzere tekrar bölgeye gönderilebilecekleri akla gelmektedir. İran ve Irak’ta bulunan İran muhaliflerinin Irak üzerinden Türkiye’ye yasa dışı girişlerinin ve ülkemizden legalize edilerek çıkışlarının ABD yetkilileri tarafından organize edildiği kanaati hasıl olmuştur. Zira ülkemizde yakalanan söz konusu grup üyelerinin alınan ifadeleri de bunu doğrulamaktadır.

4 bin kişiden talep

ABD ve koalisyon güçlerinin çekilme sürecinde, söz konusu gruptan olan ve sayılarının 3-4 bin civarında olduğu tahmin edilen İranlıların yönlendirilmeleri neticesinde bireysel veya toplu olarak ülkemize gelerek sığınma talebinde bulunabilecekleri değerlendirilmektedir.

Ülkemiz zorda kalıyor

Ülkelerinin yönetimine muhalif kişilerin Türkiye’nin komşusu yahut soy bağı ya da ticari ilişkisi olan ülkelerden kaçarak ülkemizde sığınma başvurusu yaptıktan sonra bazılarının bu faaliyetlerine korumamız altında devam ettikleri veya espiyonaj faaliyetlerine konu oldukları, yabancı istihbarat birimleri tarafından kullanıldıkları değerlendirilmektedir. Bu durum kamu düzenimizi tehdit ettiği gibi, ilgili ülkeler nezdinde de ülkemizi zor durumda bırakmaktadır.

Örgüt bağlantıları var

Sığınmacı olmak için gerekli kriterleri taşımayan özellikle çeşitli örgüt bağlantıları olan yabancılar hakkında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere uluslararası ve ulusal sivil toplum kuruluşları ve çeşitli derneklerin temsilcileri vasıtasıyla sınırdışı işlemlerinin engellenmesi için AİHM’ye başvurarak ihtiyati tedbir kararı çıkarttıkları ve ülkemizden çıkışlarının engellendiği görülmektedir.
Haberle ilgili daha fazlası: