GeriGündem ABD Büyükelçisi Bass'tan 'akademisyen bildirisi' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  55
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Büyükelçisi Bass'tan 'akademisyen bildirisi' açıklaması

ABD Büyükelçisi Bass'tan 'akademisyen bildirisi' açıklaması
Abone Olgoogle-news

ABD Ankara Büyükelçisi Bass tartılma yaratan akademisyen bildirisiyle ilgili açıklama yaptı. Bass, "Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi teröre destek vermek ile eşdeğer değildir" ifadelerini kullandı.

Bildiri yayınlayan akademisyenlere ilişkin ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, "Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz. Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir. Hükümet eleştirisi ihanet ile eşdeğer değildir. Türk demokrasisi rahatsız edici  fikirlerin serbestçe ifade edilmesini kucaklayacak kadar güçlü ve dirençlidir" dedi. 

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass Twitter adresinden ifade özgürlüğüne ilişkin açıklama yaptı. John Bass açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Güneydoğu'da yaşanan çatışmalarla ilgili görüşlerini ifade ettikleri için akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldığı ve cezalar verildiğine dair haberler görmekteyiz. Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz.

ŞİDDETLE İLGİLİ ENDİŞELERİN İFADE EDİLMESİ, TERÖRE DESTEK VERMEK İLE EŞDEĞER DEĞİLDİR

Demokratik toplumlarda vatandaşların görüşlerini, hatta ihtilaflı veya rağbet görmeyen görüşlerini bile, ifade edebilme fırsatına sahip olmaları bir zorunluluktur.  Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir.  

HÜKÜMET ELEŞTİRİSİ İHANET İLE EŞDEĞER DEĞİLDİR

Hükümet eleştirisi ihanet ile eşdeğer değildir. Türk demokrasisi rahatsız edici  fikirlerin serbestçe ifade edilmesini kucaklayacak kadar güçlü ve dirençlidir." 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle