GeriGündem ABD Büyükelçiliği’ne tepkiler... 'Usul ve adaptan yoksun bir davranış'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Büyükelçiliği’ne tepkiler... 'Usul ve adaptan yoksun bir davranış'

ABD Büyükelçiliği’ne tepkiler... 'Usul ve adaptan yoksun bir davranış'
Abone Olgoogle-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ABD Büyükelçiliği’nin internet sitesinde vatandaşlarına yönelik yayınladığı, ‘Türkiye’ye yönelik terör saldırısı’ uyarısına tepki gösterdi.

Soylu, “Yadırgatıcı bir davranıştır. Amerikan Büyükelçiliği, usul, erkân ve adaptan yoksun bir davranışı ortaya koymuştur. Büyük devlet istediğim davranışı istediğim ülkeyle yaparım diye bir düzensizlik içerisinde olmamalıdır. Görevimiz her bir yerin güvenliğini temin etmektir” dedi. Konuyu Dışişleri Bakanı ve MİT Başkanıyla konuştuğunu söyleyen Soylu, “Ciddi bir ülkenin yapması gereken, diplomatik kanallarla görüşmek. Biz tedbir almakla mükellefiz. Sınırlarımızdan gelen bir süreç değildir. Onlara gelen istihbarat bilgisi de Suriye ve Irak eksenli”dedi.

‘MANİPÜLATİF BİR ADIM OLABİLİR’

◊ AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te Hafta Sonu programında ABD’nin güvenlik gerekçesiyle Türkiye’deki diplomatik konsolosluk faaliyetlerini durdurma kararı aldığının hatırlatılması üzerine “Böyle bir tehdit algısı ve bizim tarafımızda olmayan bir bilgi varsa bunu paylaşmaları gerekir. Dostluk bunu gerektirir. Bunun Türkiye’ye karşı belki bir takım manipülatif adımların hızlandırılmasıyla ilgili bir karar olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. Numan Kurtulmuş, “S-400’le alakalı olabilir mi?” sorusuna, “Olabilir. Türkiye’yi belli konularda köşeye sıkıştırmak için atılmış bir adım olabilir. Bir karşılığı yok. Bizim tarafımızdan bilinen bir güvenlik endişesi yoktur” yanıtını verdi. (◊ İSTANBUL / AA)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle