ABD Başkonsolosluğu önünde alarm

ABD Başkonsolosluğu önünde alarm

İstinye'deki ABD İstanbul Başkonsolosluğu önüne kırmızı renkli bir araçla gelen şüpheli bir şahıs, üzerinde patlayıcı olduğunu iddia edince, İstanbul Emniyet'ini alarma geçirdi. Özel harekat timleri şüpheli ile bir süre diyalog kurduktan sonra etkisiz hale getirdi. Emniyete götürülen zanlının sorgusu sürüyor.

Haberin Devamı

Olay saat 09.45 sıralarında ABD'nin İstinye'deki Başkonsolosluğu önünde yaşandı. İddialara göre, konsolosluk girişine kırmızı renkli eski model bir araç yaklaştı. Araçtan inen kısa sakallı, siyah montli bir şahıs, kapıdaki görevliye üzerinde patlayıcı olduğunu söyledi. Kapıdaki görevli diğer resmi ekiplere bilgi verdi. İstanbul polisi telsiz aracılığı ile alarma geçti. Olay yerine çok sayıda sivil ve resmi polis sevk edildi. Konsolosluğun bulunduğu sokak trafiğe kapatıldı. Özel harekat timleri konsolosluk önüne geldi. Şüpheli şahıs konsolosluğun girişinde elini montunun altına gizleyerek polislere, üzerinde patlayıcı olduğunu, aracında da patlayıcı olduğunu bildirdi. Polis şahsın iddiası üzerine silahları ile birlikte hazır bekledi. Şahısla önce müzakere yolunu seçen polis, ikna çalışmalarını bir süre devam ettirdi. Şahsın ellerini kaldırıp teslim olmasını isteyen polis, çevredeki vatandaşların da uzaklaşmasını istedi. Şahısla diyaloglarını sürdüren polis, şüphelinin bir anlık dalgınlığını fırsat bilerek, şahsı etkisiz hale getirdi. Karga tulumba gözaltına alınan şüpheli, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

İŞTE ABD KONSOLOSLUĞUNDA YAŞANAN O ANLAR / FOTO GALERİ

Haberin Devamı

Öte yandan polis ekipleri şahıs gözaltına alındıktan sonra olay yerine bıraktığı kırmızı renkli aracı incelemeye aldı. Bomba uzmanı köpeklerle aracı inceleyen ekipler özel kıyafetli bomba uzmanları ile olay yerinde araştırma yaptı. Konsolosluk çevresinde de inceleme yapan ekiplerin olay yerindeki aracı detaylı inceleme için emniyet otoparkına götürmesi bekleniyor.

Olayla ilgili bir vatandaş, "Üzerinde siyah renkli mont bulunan bir adam dolaşıyordu. Eli montunun içindeydi. İki üç kez silah patladı. Bir tane araç duruyor kapıda. Ne konuştuğunu duymadım." dedi. Bir başka görgü tanığı kadın ise, "Şahsı karga tulumba alıp araca koydular. Pek bakamadık. Konsolosluk girişinde bir araç duruyor. Polisler inceleyecek galiba. Eli paltonun altındaydı. Ne konuşuldu duyamadım. Allah korudu." şeklinde konuştu. Görgü tanığı bir diğer vatandaş da 30 yaşlarındaki eylemcinin ABD Konsolosluğu'nun kapısının önünde gezdiğini ve ekiplerin gelerek teslim aldığını söyledi.

ABD Başkonsolosluğu önünde alarm

Haberin Devamı

EMNİYETTEN, ABD KONSOLOSLUĞU’NDAKİ BOMBA PANİĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde üzerinde patlayıcı madde olduğunu belirtip hareketliliğe neden olan şüphelinin gözaltına alındığı, üzerinde ve araçta yapılan incelemede ise herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı belirtildi.

Emniyetten konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “27.02.2015 günü saat:10.00 sıralarında Sarıyer İlçesinde bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu alt kapıda bir kişinin üzerinde patlayıcı olduğu şeklinde alınan ihbar doğrultusunda görevlilerimizce yapılan çalışmalarda; bahse konu başkonsolosluğun alt noktasında gerekli tedbirler alındıktan sonra araç ile konsolosluk önüne gelen E.C. (33) isimli şüpheli erkek şahıs etkisiz hale getirilerek gözaltına alınmıştır. Şüpheli şahsın üzerinde ve araçta görevlilerimizce yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır” denildi.

Haberin Devamı

Olayla ilgili polisin çalışmaları sürüyor.


EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstinye'deki ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde gözaltına alınan şüphelinin üzerinde ve araçta yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığını bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, saat 10.00 sıralarında, "ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu alt kapıda bir kişinin üzerinde patlayıcı olduğu" şeklinde alınan ihbar doğrultusunda emniyet görevlileri tarafından çalışma yapıldığı belirtildi.

Başkonsolosluğun alt noktasında gerekli tedbirler alındıktan sonra 34 FUE 53 plaka sayılı araç ile konsolosluk önüne gelen 33 yaşındaki şüpheli E.C'nin etkisiz hale getirilerek gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, "Şüphelinin üzerinde ve araçta polis ekiplerince yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır" denildi. Açıklamada, konu ile ilgili tahkikatın devam ettiği aktarıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: