ABD askerleri "mide bulandırdı"

ABD askerleri mide bulandırdı

ABD’li deniz piyadelerini Afganistan’daki Taliban militanlarının cesetlerine işerken gösteren bir video kaydı ortaya çıktı. ABD, büyük tepki toplayan görüntülerle ilgili inceleme başlattı.

Haberin Devamı

İnternette yayımlanan görüntülerde, dört kişilik üniformalı bir grubun, kanlar içerisindeki üç Afgan'ın cesedinin üzerine işediği görülüyor.

Yaklaşık 1.5 dakikalık görüntülerdeki askerlerden birinin “İyi günler dostum” diyerek güldüğü görülürken, diğer bir askerin de “Duş gibi” ifadesini kullanarak rahatlama sesi çıkardığı duyuluyor.

Konuyla ilgili inceleme başlatan ABD donanması, görüntünün kaynağının ve gerçek olup olmadığının henüz belirlenemediğini belirtti. Yapılan açıklamada, bu tarz hareketlerin donanmanın temel değerleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER / WEB TV

"MİDE BULANDIRICI"

Görüntülere tepki gösteren ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby ise gördüklerinin, "midesini bulandırdığını" söyledi.

Kirby, görüntüdekiler kim olursa olsun, hangi koşullarda bu görüntü çekilmiş olursa olsun, hareketin "canavarca, itici ve kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

ABD'de Müslüman haklarını savunan İslam Amerikan İlişkiler Konseyi ise video kaydını “iğrençlik ve ahlaksızlık” diye niteledi.

KARZAİ SERT DİLLE KINADI

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD askerlerinin Taliban militanlarının naaşına gösterdiği saygısızlığı sert bir dille kınadı.

 

Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Afganistan hükümeti, ABD askerlerinin üç Taliban militanının naaşına yaptığı saygısızlığı gösteren videodan son derece rahatsız olmuştur… ABD askerleri tarafından yapılan bu hareket insanlık dışıdır ve en ağır biçimde kınanmalıdır” denildi.

 

Açıklamada ayrıca, ABD hükümetinden bu görüntüler hakkında acilen soruşturma başlatılması ve en ağır cezanın verilmesi talep edildi.

TALİBAN: BARBARCA

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, "barbarca" diye nitelendirdiği görüntüleri kınadıklarını belirtti. Mücahid, "10 yıldır ortaya çıkmayan buna benzer yüzlerce eylem olduğunu" söyledi.

Taliban sözcüsü, buna karşın, görüntülerin, barış görüşmelerini engellemeyeceğini ifade etti.

Mücahid, “Katar'da daha başlangıç safhasında bulunduklarını, şu anda önemli olan meselenin Guantanamo'daki tutsakların değiş tokuşu olduğunu, bu yeni sorunun ABD ile görüşmeleri etkilemeyeceği kanısını taşıdığını” belirtti.

Afganistan'da, çoğu Kandahar ve Helmand vilayetinde olmak üzere yaklaşık 20 bin donanma askeri görev yapıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: