AB için tarih bir çok sorunu çözer

Başbakan Abdullah Gül, AB'nin Kopenhag'da Türkiye'ye hakettiği tarihi vermesinden sonra gerek bölgedeki, gerekse Türkiye'deki bir çok sorunun çözümlenmesinin kolaylaşacağını söyledi.

Haberin Devamı

İstanbul'a gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Atatürk Havalimanı'nda bir süre görüşen Gül,  " Avrupa Birliği liderleri umarız ki doğru kararlar alırlar ve Türkiye'ye kesin tarihi verirler. Böyle bir kesin tarihin ortaya çıkması bir çok sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır." diye konuştu.

Gül, AB'nin Kıbrıs sorununun çözümünde de yardımcı olması gerektiğini, sorunu daha kronik hale getirmekten kaçınması gerektiğini söyledi.

Başbakan Gül, AB liderlerinin de olaya stratejik olarak yaklaşması gerektiğini söyleyerek " AB liderleri küçük hesaplar peşinde koşmamalıdırlar. Türkiye'ye hakettiği tarihi vermelidirler. Hiç bir şey sürüncemede bırakılmamalıdır" dedi.

Başbakan, Türkiye'nin AB'ye girmek için gerekli şart olan Kopehnag kriterlerini yerine getirdiğini AB ile görüşmelerin basına yansıdığından daha olumlu bir havada geçtiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Abdullah Gül, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi de verdi. Denktaş ile son gelişmeler hakkında görüştüklerini söyleyen Gül "Gerek AB çerçevesi içinde olup bitenleri, gerekse Kıbrıs'la ilgili BM Genel Sekreteri'nin attığı adımları ve bunlara cevaben yazılan mektupları kendi aramızda konuştuk, tartıştık" dedi.

Haberin Devamı

Gül "Bundan sonra da sıkı bir ilişki içerisinde olacağız. Bizim tavrımız gayet açıktır. Biz çözümsüzlüğü çözüm olarak gören bir ülke değiliz. Kıbrıs'ta bir çözümü biz de öngörüyoruz. Ama bunun tatmin edici olması gerekir" diye konuştu.
 
DENKTAŞ KKTC'YE GİTTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakanlığa ait özel uçak ''ATA'' ile saat 11.45'te KKTC'ye gitti.

Geçirdiği kalp ameliyatı nedeniyle yaklaşık iki aydır kaldığı New York'tan bugün İstanbul'a gelen Denktaş, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi Salonu'nda, kendisini karşılayan Başbakan Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve diğer ilgililerle yaklaşık yarım saat kaldı.

Salondan çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Denktaş, ''İlginize teşekkür ediyorum. İlginizi milli davaya destek olarak görüyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Başbakan Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Ekdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve ötekiilgililer tarafından askeri törenle uğurlandı.

Haberle ilgili daha fazlası: