GeriGündem 9 saatte yürütüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 saatte yürütüldü

Antalya Havalimanı'na geçen cuma gecesi ölüm inişi yapan Fransız uçağı, dün sabaha karşı başlatılan 9 saatlik operasyonla sivil alana çekildi. Uçak, 3 haftalık bakım sonrası uçmaya hazır hale getirilecek.

Olay üzerine Fransız Sivil Havacılık'tan gelen 3 kişilik uzman ekibe, dün de 6 uçak mühendisi eklendi. Air France'a mensup mühendisler, Fransa Hava Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi ağır nakliye uçağı ile dün sabaha karşı 02.15 sıralarında Antalya'ya geldi. Beraberlerinde hava yastıkları, lastikler, dikmeler, sağ iniş takımı ve iniş takımı kapağı ile tüm gereçlerini getiren ekip, uçağa saat 02.30'dan itibaren müdahale etti. Fransız Başmühendis Gerard Ducos yönetimindeki ekip, sağ kanadı üzerinde yatan çelik kuşu, hareket ettirmek için 9 saat uğraş verdi.

Hava yastığı ile kaldırılan uçağın sağ kanadının altına bir tır sokuldu. Böylece, 4 gündür askeri pistte yatan uçak, yavaş yavaş yürütülmeye başlandı. Saat 11.30 sıralarında yaralı uçak aprondaki 21 nolu parka çekildi. Bu işlem sırasında Antalya Havalimanı 15 dakika boyunca uçuş trafiğine kapatıldı.

Fransız mühendis ekibinin, uçağın 3 hafta süreyle apronda bakımını yapacakları ve daha sonra uçururak Fransa'ya götürecekleri açıklandı. Bu sürede Fransa'dan yeni bir sağ kanat getirilerek uçağa takılacak, arızalı olan sağ motor onarılacak ve uçağa yeni sağ iniş takımı takılacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ), Fransız AOM Şirketi'nden, uçağın apron kirası olarak ton başına 6.1 dolar alacağı, askeri pistte hasar olmadığı için başka bir ücret talep edilmeyeceği öğrenildi.

Çalışmaları baştan sonra izleyen DHMİ Antalya Başmüdür Vekili Cemalettin Kaya ile Hava Meydan Komutanı Yarbay Servet Yıldız, iki ay önce alınan teleskopik projektörlerin bu operasyonda ilk kez kullanıldığını söylediler.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False