GeriGündem 81 yıldır sınırda bayramlaşıyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

81 yıldır sınırda bayramlaşıyorlar

Suriye'de akrabaları bulunanvatandaşlar, Hatay'ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçeleri sınırında, yarından itibaren bayramlaşacaklar.

Reyhanlı'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapıp Suriye sınır kapısı Bab-Ül Hava'da 3 günsüreyle gerçekleştirilecek olan bayramlaşma için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Bab-Ül Hava'da bu yıl ilk kez yapılacak olan bayramlaşma için Reyhanlı'dan 600, Altınözü'nden 200 ve Kumlu'dan 100 vatandaşın Reyhanlı Kaymakamlığı'na başvurduğu bildirildi. Bab-Ül Hava'daki bayramlaşma törenini Türkiye'den 54 basın mensubunun takip edeceği kaydedildi.

Bu arada, Yayladağı İlçesi'nin Suriye'ye açılan Kapısı'nda da bayramın son 3 gününde bayramlaşma yapılacak. Sadece Antakya, Samandağve Yayladağı'nda oturanların katılabileceği bayramlaşma için tüm hazırlıkların tamamlandığı öğrenildi.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, Suriye ve Türkiye'deki akrabaların birbirlerinin evlerine konuk olma şeklinde yapılan bayramlaşma, yarın başlayacak.

1921 YILINDA BAŞLAYAN ÖZLEM
   
1921 yılında imzalanan Ankara Anlaşması'ndan sonra iki ülkedeki akrabalar birbirlerinden ayrılmak zorunda kaldılar.

Sınırın iki yakasında kalan bu kişiler, özellikle dini bayramlardaher türlü olumsuz iklim koşullarına rağmen, güvenlik nedeniyle sınır boyunca çekilen tel örgüler arakasından kalabalıklar halinde uzun yıllar bayramlaşmaya devam ettiler.

Şanlıurfa ve Haseki valilikleri arasında, 27 Aralık 1999 tarihindeCeylanpınar İlçesi'nde imzalanan bir protokol ile her iki il sınırı içinde ikamet eden akrabaların idari mektupla sınırı geçerek birbirlerinin evlerinde bayramlaşmalarına izin verildi.

Sınır ötesindeki ilk bayramlaşma uygulaması 9-12 Ocak 2000 tarihinde kutlanan Ramazan Bayramı'nda gerçekleştirilmiş, Suriye'den Türkiye'ye 390 aileye mensup 971 kişi giriş yapmıştı.

Geçen Ramazan Bayramı'nda ise 2 bin 337 kişi Suriye'deki akrabalarının evlerine 48 saat konuk olmak için sınırdan geçmişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False