GeriGündem 8 yıllık kesintisizde yönlendirme çatlağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 yıllık kesintisizde yönlendirme çatlağı

Sekiz yıllık kesintisiz eğitimin bu yıl devreye girmesinde anlaşan koalisyon ortakları arasında, ‘‘seçmeli dersle yönlendirmenin'' nasıl uygulanacağı konusunda çatlak çıktı. ANAP, mesleki yönlendirmenin 6. sınıfta başlamasını savunurken, DSP 8. yılda başlamasını istiyor.

Sekiz yıllık kesintisiz eğitimin bu yıl devreye girmesinde anlaşan ANAP ve DSP arasında ‘‘seçmeli dersle yönlendirmenin'' nasıl uygulanacağı konusunda çatlak çıktı. ANAP, mesleki yönlendirmenin 6. sınıfta başlamasını savunurken, DSP 8. yılda başlamasını istiyor. Koalisyon ortakları, çocuklarını 8 yıl eğitime göndermeyen ailelere cezai müeyyide uygunlanması konusunda ise uzlaşma sağladı.

DSP'den Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, ANAP'tan Avni Akyol ve DTP'den Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, sekiz yıllık temel eğitim yasa taslağı üzerindeki çalışmalarını tamamlamaya çalışıyor. Yönlendirmenin kapsamının ne olacağı ve hangi sınıfta uygulanacağı konusunda komisyon bir karara varamazsa, sorun liderlerin önüne gidecek. Komisyonun, uzlaşma sağlanamaması durumunda son çare olarak, uygulamanın nasıl olacağı konusundaki yetkiyi Milli Eğitim Bakanı ve Talim Terbiye Kurulu'na bırakmayı düşündüğü da öne sürülüyor.

SORUN MKYK'DA TARTIŞILDI

Sekiz yıllık ilköğretim yasasını hazırlayan komisyon üyesi Avni Akyol çalışmalar hakkında dün ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu'na bilgi sundu. Akyol, İlköğretim Yasası, Milli Eğitim Temel Yasası, Çıraklık Eğitimi Yasası ve Milli Eğitim Teşkilat Yasası olmak üzere toplam 4 yasada yapılacak değişiklikle uygulamanın bu yıl başlatılabileceğini bildirdi. ANAP'ta kesintisiz eğitime bu yıl geçilmesi konusunda sorun yaşanmazken, uygulamanın nasıl olacağı konusunda farklı görüşler dile getirildi. Toplantıda bazı MKYK üyeleri sekiz yıllık eğitimin ‘5+3' şeklinde uygulanmasını savundu. Ancak ağırlık ‘‘6'ncı sınıftan itibaren seçmeli derslerle mesleki yönlendirme'' şeklinde belirdi. Başbakan Yılmaz da salı günü bu konunun ANAP grup toplantısında ele alınmasına karar verdi. MKYK toplantısından sonra bir açıklama yapan Agah Oktay Güner de, bu konunun çok derin ve ciddi bir olay olduğunu belirterek, ‘‘ 7-8 yasada değişiklik gerekiyor '' dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False