700 yıllık tarihi hamam restore ediliyor

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesindeki 700 yıllık Muzafferüddin Bey Hamamı'nın restorasyonuna başlandı.

Restorasyonu yapan firmanın yetkili mimarı Halime Nilgül Şener, tarihi hamamın Karasait Mahallesi Mühendis Mashar Sokak'ta bulunduğunu belirterek, Nasreddin Hoca'nın babası olduğu iddia edilen Muzaffereddin Yavlak Aslan tarafından yaptırıldığının bilindiğini söyledi.

Mülkiyeti Taşköprü Belediyesine ait olan yaklaşık 700 yıllık hamamın, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 50 yıllık işletmeciliğinin alınması kaydıyla restore edildiğini kaydeden mimar Şener, “Muzafferüddin Bey Hamamı tarihi ve mimari açıdan önemli bir eser. Böyle bir eseri restore ederek gün yüzüne çıkartmaya katkı sağlayacak olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Restorasyon çalışmalarıyla tarihi hamama yaklaşık 40 sene önce yapılan eklentinin yıkılacağını aktaran Şener, “buraya, Koruma Kurulu projesine bağlı kalınarak aslına uygun bir ek bina yapacağız. Hamamın alt kısmındaki ısıtma sistemi de gözden geçirilecek” dedi.

Taşköprü Belediye Başkanı Mustafa Günay da Muzafferüddin Bey Hamamı'nın Taşköprü'nün tarihi ve kültürel varlıkları arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Tarihi hamamın restorasyonun ardından ilçenin turizm potansiyelinin artacağını kaydeden Günay, “belediye olarak biz de hamamın hemen yanındaki 263 metrekarelik alana hamamın tarihi dokusu ve mimarisine uygun olan içinde sauna, jimnastik ve masaj salonu bulunan bir kompleks yapacağız” dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: