60 saatte çözüldü

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 18, 2003 01:54

Şişli'deki Beth İsrael Sinagogu'ndaki kamyoneti, 23 yaşındaki Bingöl doğumlu Mesut Çabuk, Neve Şalom'u kana bulayan bombalı diğer kamyoneti de yine Bingöl doğumlu 22 yaşındaki Gökhan Elaltuntaş kullandı.

Sinagoglara düzenlenen bombalı intihar saldırılarındaki sır yumağını 60 saatte çözen polis. büyük bir başarıya imza attı. Kanlı eylemde patlayıcı yüklü kamyonetleri kullananlar belirlendi: Mesut Çabuk ve Gökhan Elaltuntaş. İşbirlikçileri ise Azad Ekinci ve Feridun Uğurlu.

İSTANBUL polisi 60 saat gibi kısa bir sürede sinagoglara düzenlenen bombalı saldırıların esrar perdesini kaldırdı. İntihar eylemcilerinin ikisi de Bingöl doğumlu Türk çıktı.

Bombalı iki araçtan birisini kullanan 23 yaşındaki Bingöl doğumlu Mesut Çabuk'un kimliği olay yerinde bulunan pasaporttan belirlendi. Bomba yüklü diğer kamyoneti de, yine Bingöl doğumlu Gökhan Elaltuntaş'ın kullandığı ortaya çıktı. Polis her iki olayda kullanılan kamyonetleri sahte kimlikle satın alan iki kişiyi de tespit etti. Şişli'deki sinagog saldırısında havaya uçan kamyoneti temin eden Azad Ekinci ile Neve Şalom'da infilak eden kamyoneti sağlayan Feridun Uğurlu'nun kanlı eylemden 19 gün önce 28 Ekim'de Dubai'ye kaçtıkları öğrenildi.

Eylemcilerin El Kaide bağlantılı İmamlar Birliği’ne mensup oldukları belirlendi.

PASAPORT, DNA TESTİ VE TEKNİK TAKİP YAKALATTI

Polis ekipleri son yılların en önemli ve karmaşık terör olayını aydınlatırken olay yeri inceleme sonuçları, DNA testleri ve teknik takip olarak anılan telefon dinleme tekniklerinden yararlandı:

1 PASAPORT BULUNDU

Şişli'deki Beth İsrael Sinagogu'na düzenlenen saldırıdan sonra olay yerinde Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nden alınmış 'TR-L 656805' seri numaralı pasaport bulundu. Pasaportun sahibi 1980 doğumlu Mesut Çabuk'un 2000 yılında Ağrı'dan İran'a geçtiği ve ertesi yıl yine aynı yolla Türkiye'ye döndüğü saptandı.

2 5 DAKİKA ÖNCE GÖRÜŞTÜ

Mesut Çabuk'un patlamadan beş dakika kadar önce olay yerinin yakınlarında olduğu bir telefon görüşmesi sayesinde tespit edildi. Çabuk'un kanlı eyleminden dakikalar önce kiminle konuştuğu açıklanmadı.

3 DNA TESTİ YAPILDI

Neve Şalom Sinagogu'na düzenlenen saldırıda kamyoneti kullanan kişinin Gökhan Elaltuntaş olduğu belirlendi. Çabuk ve Elaltuntaş'ın kesin kimlik tespiti için aileleri İstanbul'a getirildi. Alınan kan örnekleri ile patlayan araçlardaki deri ve saç parçaları incelendi, DNA testi yapıldı. Testin sonuçları henüz çıkmadı.

4 28 EKİM'DE DUBAİ'YE GİTTİLER

İntihar eylemcilerine kamyonetleri temin eden Feridun Uğurlu ile Azad Ekinci 28 Ekim 2003 tarihinde Dubai'ye hareket etti. İkiliden bir daha haber alınamadı.

5 BİNGÖL'DEN YAKIN ARKADAŞLAR

Mesut Çabuk'un kendisi gibi Bingöllü olan Azad Ekinci ile lise arkadaşı olduğu biliniyor. Ekinci ile intihar eylemcisi Gökhan Elaltuntaş'ın arkadaş olduğu belirtildi. Çabuk ve Ekinci'nin aynı dönemde İran'da kaldıkları saptandı.

İKİ KAMYONET DE PEŞİN PARAYLA SATIN ALINMIŞ

Beth İsrael Sinagogu önünde infilak eden 34 UHK 68 plakalı İsuzu kamyoneti Metin Ekinci kimlikli kişiye satan Maltepe'deki Kastamonu Otomotiv'in sahibi Ramazan Duran, ‘‘Hergün birçok araba sattığımız için o kamyoneti sattığımız kişiyi tam olarak hatırlamıyorum. Para peşin ödendi’’ dedi. Neve Şalom'un önünde patlayan 34 ZR 099 plakalı kamyonetin ise babası Ahmet Uğurlu'nun kimliğini kullanan Feridun Uğurlu tarafından yine peşin parayla alındığı bildirildi.

Bingöl’den getirilen ailelere DNA testi yapıldı

İSTANBUL'daki sinagoglara yapılan saldırılarda bombalı araçları kullanan Mesut Çabuk ve Gökhan Elaltuntaş ile yardımcı olan Azad Ekinci'nin aileleri sorgu ve DNA testi için özel bir ekip tarafından İstanbul'a getirildi.

Neve Şalom Sinagogu'nda patlayan 34 ZR 099 plakalı kamyoneti kullandığı belirlenen Gökhan Elaltuntaş'ın babası Şefik Elaltuntaş ve ağabeyi Fatih Elaltuntaş ile Şişli'deki Beth İsrael Sinagogu önünde infilak eden 34 UHK 68 plakalı İsuzu kamyonetin ruhsat sahibi olarak görünen internet cafe işletmecisi Metin Ekinci dün öğleden sonra İstanbul'a ulaştırıldı. Hüseyin Çabuk, Metin Ekinci ve baba oğul Elaltuntaş'lar Adli Tıp Kurumu'na götürülerek DNA testi için kan örneği alındı. Bingöl'den getirilen

4 kişi ile Kartal'da gözaltına alınan Ahmet Uğurlu ile büyük oğlu Süleyman Uğurlu Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alındı.

İşte bombalı kamyonetlerin parçaları

İSTANBUL'da Beth İsrael ve Neve Şalom sinagoglarının bulunduğu sokakları kana bulayan patlamalarda kullanılan araçların parçaları, polis tarafından büyük titizlikle toplanarak Beşiktaş'taki Bomba İmha Grubu'nda biraraya getirildi. Korkunç patlama sırasında paramparça olan iki kamyonetin her parçası tek tek toplandı. Neve Şalom'daki patlamaya neden olan 34 ZR 099 plakalı kamyonet ile Beth İsrael sinagogu önünde patlayan 34 UH 68 plakalı İsuzu kamyonetin parçaları arasındaki her delil değerlendiriliyor.
Haberle ilgili daha fazlası: