6 milyon kredi kartına ulaşan ilk banka

6 milyon kredi kartına ulaşan ilk banka

Ödeme sistemleri alanında yürüttüğü projelerle sektöre yön veren Garanti, Türkiye’de 6 milyon plastik kredi kartı adedine ulaşan ilk banka oldu.

Bonus, Shop&Miles, Flexi, American Express ve ParaCard’ın yanı sıra, 8 farklı ticari kart markasıyla hizmet veren Garanti, Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) yayımladığı rapora göre, kredi kartı ve banka kartıyla alışveriş cirosunda da yine pazar lideri oldu.
 
VISA ve MasterCard’ın yanı sıra American Express, JCB (Japan Credit Bureau), CUP (China Union Pay) ve Diners logolu kartları aynı anda kabul eden tek banka konumunda bulunan Garanti, acquiring ciro bazında %23’lük pazar payıyla POS’ları en çok tercih edilen banka oldu. 312.000 adet POS terminaliyle sektörün en geniş üye işyeri ağının yanı sıra,
Türkiye’de en çok plastik kart ve işlem hacmine sahip olan Garanti, Shop&Miles ve American Express markalarının gücüyle, yurtdışı kart cirosunda da %35.9 payla yine lider konumunda bulunuyor.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, “Nakte göre çok daha pratik, kazançlı, güvenli ve kayıtlı ekonomiye büyük faydası bulunan kart pazarında, kredi ve banka kartı alışveriş cirosunda lider durumdayız. Bunu plastik kart sayısındaki liderlikle desteklememiz, bizi pazarın en önemli oyuncusu haline getiriyor. Başarımızın ana nedeni, rekabeti değil tüketicilerin ve işyerlerinin ihtiyacını çalışmalarımızın odağına koyarak, naktin yerini alacak araçlar geliştirmeye devam etmemiz. 6 milyon plastik kredi kartı sayısına ulaşan ilk banka olarak, ParaCard adını verdiğimiz 4.5 milyon adet banka kartıyla, alışveriş cirosu baz alındığında %24.9’luk pazar payıyla lideriz. Avrupa’yla karşılaştırıldığında çok küçük olan banka kartı pazarında, gidilecek daha çok yol olduğuna inanıyoruz. Odağımızı hiçbir zaman değiştirmeden, pazarı büyüterek sektördeki yerimizi korumayı hedefliyoruz.” dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: