GeriGündem 500 ton altın hayali 90 milyar harcattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

500 ton altın hayali 90 milyar harcattı

Konya'nın Karatay İlçesi Yazıbelen Köyü'ndeki Karacehennem Mağarası'nda 500 ton altın bulunduğu iddiasıyla başlatılan define kazısı 45'inci gününe girdi.

Mağara içine ulaşıldığını belirten defineci Abdullah Şakrak, ‘‘Bugüne kadar 90 milyar lira harcadım. Bir kaç gün içinde altına ulaşacağımdan eminim’’ dedi.

Hurdacı Abdullah Şakrak ile 11 ortağının 45 gün önce Karacehennem Mağarası'nda yüzlerce ton altın bulunduğunu öne sürerek yasal izinle başladığı define avı Jandarma denetiminde sürüyor. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü iş makinelerinin de kiralanarak kullanıldığı kazı 15 işçiyle devam ediyor. 3 kepçenin kullanıldığı kazıda, mağara içine ulaşıldı. Mağaranın Frigyalılar dönemi darphanesi olduğunu ve tonlarca altın bulunduğu iddiasını yineleyen Şakrak şunları söyledi:

FRİGYA DARPHANESİ

‘‘13 yıldır yaptığım araştırma sonunda Frigyalılar döneminde mağaranın darphane olarak kullanıldığını ve 500 tonun üzerinde külçe altın bulunduğuna inanıyorum. Mağara içinde toplam uzunluğu 36 kilometreye ulaşan çok sayıda galeri bulunuyor. 90 milyar lira harcadığım kazıda 15 günlük sürem kaldı. Bu süre bitmeden altına ulaşacağımıza inanıyorum.’’

Karacehennem Mağarası'nın 100 metre çapında girişi bulunuyor. Çok sayıda güvercin ve yarasanın yaşaması nedeniyle mağara tabanında yaklaşık 2 bin ton gübrenin biriktiği belirlendi. Kazılar, mağaranın orta ve yatay bölümlerinde yapılıyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle