GeriGündem 5 yıldızlı muhalif zirvesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 yıldızlı muhalif zirvesi

5 yıldızlı muhalif zirvesi
refid:17879049 ilişkili resim dosyası

Suriye’de Beşar Esad rejimine yönelik isyanda ölenlerin sayısı iki ayda bini geçerken rejim karşıtları, ay sonunda Antalya’da bir araya gelmeye hazırlanıyor. 5 yıldızlı Falez Otel’de toplantı için 275 oda ayrıldı. Toplantıda, Suriyeli muhalifler, örgütlenme yolunda ilk adımı atmayı planlıyor.

BEŞAR Esad rejimine karşı patlak veren isyanda iki ayda ölen sivillerin sayısı 1.100’ü bulurken, Suriyeli muhalifler, örgütlenme yolunda ilk adımı Türkiye’de atmaya hazırlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelecek muhalifler mayıs sonunda Antalya’da Suriye’nin geleceğini tartışacak. 5 yıldızlı Falez Oteli’nde 31 Mayıs’ta başlayacak ve üç gün sürecek konferans için 275 oda ayrıldı. Otel yönetimi odaların kim tarafından tutulduğu konusunda bilgi vermezken merkezi Mısır’da olan Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü Başkanı Ammar Kurabi, Fransız Haber Ajansı AFP’ye Antalya’da bir kongre düzenleyeceklerini doğruladı. Kurabi “Suriye muhalefeti Suriye’deki isyana destek vermek ve Suriye halkının talepleri dile getirmek için Antalya’da buluşacak” dedi.

Geniş çaplı katılım

Kurabi, zirvenin başlıca amacı henüz dağınık biçimde yürüyen isyan hareketini toparlamak için muhalif gruplar arasında asgari müştereklerinin belirlenmesi olduğunu söyledi. Konferansta ayrıca Beşar Esad ve yakın çevresine yaptırım kararı alan AB ve ABD’den Esad’ın görevden
uzaklaştıracak süreci hızlandırması için yeni taleplerin de dile getirilmesi bekleniyor. Suriye’de ‘kurumsal bir muhalefet’ oluşturma amacıyla yola çıkan konferansa bütün muhalif gruplar, ileri gelen bağımsızlar ve tüm dinlerden temsilciler davet edildi. Eski Devlet Başkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam’ın şu ana kadar davet edilmediği öğrenildi.

Ölü sayısı 1062

Ammar Kurabi, Suriye’de Mart ayının ortasından beri süren protesto gösterilerinde ölenlerin sayısının 1062’ye çıktığını söyledi. Aynı dönemde tutuklanan muhalif sayısı ise 10 bini geçti. Suriye uluslararası kuruluşlar ve basına ülkeye giriş izni vermediği için ölü sayısına ilişkin rakamlar bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Debka: Ankara, Şam ile ipleri kopardı

/images/100/0x0/55ea0f8ff018fbb8f868b058

 İsrail istihbarat çevrelerine yakın Debka internet sitesi Başbakan Erdoğan’ın, hükümet yetkililerine Ankara’nın “Müslümanları sokakta öldüren” Şam rejimi ile ilişkilerini en kısa sürede koparma emri verdiğini öne sürdü. Debka’ya göre Başbakan Erdoğan artık her gün Esad ile görüşmediği gibi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a da Şam ziyaretlerini kesme emri verdi. Siteye göre Ankara, Şam yönetimini AB ve ABD gibi resmi bir yaptırım olmamasına rağmen Türkiye’ye seyahat etmemesi için uyardı. Suriyeli Kürtlere karşı saldırı ve baskıların Türkiyeli Kürtleri rahatsız ettiğini ve durdurulması gerektiği Ankara’dan Şam’a giden bir diğer uyarı. Debka’ya göre Erdoğan ayrıca Haziran ayının son haftasında yola çıkacağı duyurulan Gazze’ye yardım konvoyundan desteğini çekmeyi de düşünüyor.

False