5 bin hâkim savcı tespit ettik

5 bin hâkim savcı tespit ettik

HSYK Teftiş Kurulu, Fetulluh Gülen Terör Örgütü’nün (FETÖ) yargıdaki ayağını temsil ettikleri iddiasıyla, şikâyetler ve ihbarlar üzerine 700 hâkim ve savcının ihracı ve yargılanması için harekete geçti. Bu isimlerle ilgili HSYK 2’nci Dairesi’nin önce açığa alma, sonra ihraç kararı vereceği ardından da yargılanacakları bildirildi.

Haberin Devamı

RAPORA GÖRE SAYI ARTABİLİR

HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz, Hürriyet’e, 5 bine yakın ismin paralel örgütün yargı ayağına yakın veya içinde olduğu tespiti yapıldığını açıkladı. Yandırmaz, hakkında FETÖ örgütü üyesi oldukları iddiasıyla soruşturma açılacak hâkim-savcı sayısının Teftiş Kurulu’ndan gelecek raporlar ışığında artabileceğini söyledi.

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması, Selam Tevhid, Askeri Casusluk dava ve soruşturmaları başta olmak üzere on binleri aşan şikâyetler üzerine daha önce yasadışı dinleme ve darbe girişiminde bulunan 14 yargı mensubunu ihraç eden HSYK, soruşturmayı genişletti. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık’tan gelen binlerce şikâyet ve ihbar işleme konuldu, inceleme başlatıldı. Müfettişler rapora bağladıkları meslekten ihraç talepli dosyaları da önce HSYK 3’üncü ardından 2’nci Daire’ye sunuyorlar. FETÖ üyesi oldukları iddia edilen hâkim ve savcılarla ilgili Teftiş Kurulu raporlarında, örgütsel bağlantıyı ortaya koyan HTS (telefon trafiği) kayıtları, aldıkları hukuka aykırı dinleme kararları, yargılamalardaki usulsüzlükler, haksız ve şaibeli mal varlığı gibi çok sayıda suça rastlandığı belirtildi.

ÖZ, KARA, AKKAŞ İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Haberin Devamı

17-25 Aralık iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma sonrası, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hâkim Süleyman Karaçöl başta olmak üzere 14 hâkim ve savcı HSYK kararıyla meslekten ihraç edilmişti. Teftiş Kurulu’nun hazırladığı raporlar doğrultusunda HSYK, 80 hâkim ve savcının da açığa alınması kararını vermişti.

Haberle ilgili daha fazlası: