GeriGündem 5 adımda dijital güvenlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 adımda dijital güvenlik

5 adımda dijital güvenlik
refid:15100134 ilişkili resim dosyası

Pek çok öğrenci tatilinin bir bölümünü bilgisayar önünde geçirecek. Uzmanlar, güvenlik için anne-babaları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Okulların tatil dönemi geldi, binlerce öğrenci karne aldı. Pek çok öğrenci tatilinin bir bölümünü bilgisayar önünde geçirecek. Bazı öğrenciler de belki karne hediyesi olarak ilk bilgisayarına kavuşacak. Ancak dijital dünya tehlikelerle dolu. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, huzurlu bir tatil için tüm anne-babaları ve öğrencileri dikkatli olmaya çağırıyor. Alınması gereken önlemler şöyle:

1. Linkler sizin arkadaşınız değildir

Bir Facebook linkine tıklayarak PC’nize virüs bulaşmasına yol açabilirsiniz. Siber suçlular 400 milyondan fazla Facebook kullanıcısının ilgisini nasıl çekeceğini oldukça iyi biliyor. Bu nedenle zararlı aktivitelerini yaymak için  “Gördüğünüz en komik video” veya “... filminin hiçbir yerde olmayan görüntüleri”, “Youtube‘a kolayca girin” gibi ilgi çekici linkler kullanırlar. Bu linkler Facebook’da duvar yazısı olarak bir arkadaşınızdan geliyormuş gibi görünür ve sizi buna tıklamaya teşvik eder.

Bu tür linklerden korunmak için her gördüğünüz linke doğrudan tıklamak yerine öncelikle bu linkin gerçekten ilgili kişiden geldiğine emin olun. Ayrıca sisteminizdeki antivirüsün güncel olup olmadığını ve web korumasının açık olup olmadığını da kontrol edin. Eğer bu korumalar tam ise bu yazılımlar linki kontrol edeceği için tehlike azalıyor demektir. Ancak yine de bu türden çok çekici genel başlıklar içeren linklere şüpheyle yaklaşmak iyidir. Bu konuda çocuklarınızı uyarın.

2. PC’nizi en yeni antivirüs ve işletim sistemi güncellemeleri ile koruma altına alın

Eğer sisteminizi güncel tutmuyorsanız, pek çok tehlikeye de açık bir hedef olduğunuzu bilmelisiniz. Windows’u, Adobe Reader, Flash, iTunes ve benzeri gibi  uygulamaların güncellemelerini yakından takip etmeli ve bunları güncel tutmalısınız. Bu işlem online güvenliğiniz için temel teşkil eder. Ayrıca bir güvenlik yazılımı (genel olarak antivirüs yazılımı) kullanmalı ve bunu da güncel tutmalısınız.

3. Yazılım yüklemelerine “hayır” deyin

Eğer girdiğiniz herhangi bir web sitesi sizden bir yazılım yüklemenizi istiyorsa; örneğin özel bir codec ya da özel bir download programı gibi cevabınız “hayır” olsun. Çünkü pek çok zararlı yazılım (virüs,truva atı, solucan gibi) bu şekilde yayılmaktadır. Bu tür durumlarda güncel antivirüs yazılımınız dosyanın güvenilirliği konusunda size önemli derecede yardım edecektir. Eğer gerçekten bir yazılıma ihtiyacınız varsa, Google’da arama yaparak ya da güvendiğiniz birilerine danışarak, güvenilir kaynaklardan yazılımları yükleyebilirsiniz. Bunların dışında sisteminize bilmediğiniz yazılımları kesinlikle yüklemeyin.

4. Çocuğunuzun neleri paylaşabileceğine dair açık sınırlar çizin

Birçok çocuk, Facebook hakkında istediğinizden daha çok şey biliyordur. Nasıl uygulama ekleyip sileceğini veya bir kullanıcıyı nasıl bloklayacağını bilir. Ayrıca kendi fotoğraflarını arkadaşlarının arkadaşlarıyla nasıl paylaşacağını bile bilir. Ancak neyi paylaşmaması gerektiğini büyük ihtimalle bilmiyor olabilir. Bu nedenle çocuklarınızın e-posta adresi, telefon numarası, ev adresi gibi özel bilgileri genel ile paylaşmadığından emin olun. Ayrıca tatil gibi günlük planlarını, ebeveynlerinin evde olup olmadığı gibi kötüye kullanılabilecek bilgileri paylaşmamaları gerektiğini bilmeliler. Çünkü sosyal ağlarda tam olarak bu bilgileri ne türden insanlarla paylaştığınızı bilmeniz mümkün değildir. Bu bilgileri herkesin ulaşabileceği bir yere koymanın nasıl sonuçlara yol açacağını iyice anlatmanız gerekir.

5. Eğer onları yenemiyorsanız onlara katılın

Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bilmelisiniz. Eğer vaktiniz varsa kendiniz bir profil oluşturup, bu sitede çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Sizin için çok değerli olacak bu işlem, site başına ortalama 5-10 dakikanızı alacaktır. Bu sayede bu tür sitelerde çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız ve sonuç olarak bu siteleri daha verimli kullanmasını sağlayabileceksiniz.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False