GeriGündem 428 kilometre adalet yürüyüşü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

428 kilometre adalet yürüyüşü

428 kilometre adalet yürüyüşü
Abone Olgoogle-news

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davasında 25 yıl hapse çarptırılıp tutuklanmasının ardından Ankara Güvenpark’tan Maltepe Cezaevi’ne kadar 428 kilometrelik yürüyüşüne dün başladı. Elinde ‘Adalet’ yazan döviz bulunan Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü 25 gün sürecek.

ADALET Yürüyüşü’ için CHP’liler dün saat 11.00’de Ankara Güvenpark’ta toplandı. Yürüyüşe katılmak için Çukurambar’daki evinden çıkışında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Umuyorum vicdanları sağır olanlar bu yürüyüşün anlamını kavrarlar. Sesimize, sözümüze kulak verirler. Birlikte, beraber, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Hapishanelerde gazeteciler, öğretim üyeleri istemiyoruz. Söylemiştim, ‘bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim’ diye. Şimdi yürüyeceğim İstanbul’a kadar. Yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek” dedi.

‘BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’
Güvenpark’ta coşkuyla karşılanan Kılıçdaroğlu, burada da “Bıçak kemiğe dayandı artık ‘yeter’ diyoruz. Yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Kutlu bir yürüyüştür. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz, 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu ve binlerce CHP’li ellerinde ‘adalet’ yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı. Kılıçdaroğlu, kortejin başında yürüdü. Yürüyüş boyunca katılanlarla sayı yaklaşık 10 bini buldu. Yürüyüşe Haziran Hareketi, ÖDP, Halkevleri destek verdi. AK Parti kurucularından Fatma Bostan Ünsal ve eşi eski AK Parti Milletvekili Faruk Ünsal da yürüyüşe katıldı. Ünsal bir süre Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyerek sohbet etti.

GÜNDE 18-20 KİLOMETRE
Kılıçdaroğlu, Hürriyet’e “Ortalama günde 18 - 20 km. yürüyeceğiz. Bayramda yollarda olacağız” dedi. CHP’liler İstanbul’a kadar 23 nokta belirledi. E-5 Karayolu güzergâhı takip edilecek.

428 kilometre adalet yürüyüşüNOTLAR
- Yürüyüş öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı, polis Güvenpark’ın Atatürk Bulvarı tarafını bariyerlerle kapattı.
- Yürüyüşe katılmak isteyenler üst araması yapılarak içeri alındı. Bölgeye giden tüm caddelerin trafiği de başka cadde ve sokaklara yönlendirildi. Bomba imha uzmanları dedektör köpeklerle arama yaptı.
- Polis helikopteri korteji havadan takip etti.
- Güzergâh boyunca yol kenarlarına çekilmiş Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamyonlar dikkat çekti.
- Kılıçdaroğlu yürüyüşte beyaz gömlek ve spor ayakkabı giydi.
- Yürüyüşe Kılıçdaroğlu’nu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve nişanlısı Mine Alşan da katıldı. Selvi Kılıçdaroğlu bir süre sonra yürüyüşü bırakırken, oğlu ve gelini yürüyüşe gün boyunca devam etti.
- Kılıçdaroğlu, dört saatlik yürüyüşün ardından İstanbul yolu üzerinde bir ağacın gölgesine oturarak kısa bir süre dinlendi.
- Kortejin ilerlediği sırada yol üzerinde Rabia işareti yapan beş kişilik grupla polis arasında arbede yaşandı.

İZBIRAKAN ADIMLAR
- DÖNEMİN Çorum Belediyesi’nde işten çıkarılan 72 temizlik işçisi 27 Temmuz 1966’da Ankara’ya ve oradan da İstanbul’a yalın ayak 750 kilometre yürüdü.

428 kilometre adalet yürüyüşü


- Zonguldak’ta toplu iş sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sona ermesi üzerine madenciler önce greve gitti. Sonuç alınamayınca sayıları 100 bine ulaşan madenciler, 4 Ocak 1991’de Zonguldak’tan Ankara’ya yürüyüş başlattı. Toplu sözleşme 6 Şubat 1991’de imzalandı.
- Kızını Bağdat Caddesi’ndeki trafik kazasında kaybeden Boray Uras, İstanbul’dan TBMM’ye kadar yürüdü. Meclis’te trafik kazalarını inceleme komisyonu kuruldu. Sonra da bilinçli taksir yasası çıkartıldı.
- Siyasetçi Aylin Kotil de yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi için İstanbul’dan Ankara’ya yürüdü. Yürüyüş 17 gün sürdü.

ADALET NÖBETLERİ BAŞLADI
CHP’liler dün saat 11.00’de İstanbul’da da Maçka Parkı’nda toplandı. CHP’lilere DİSK, KESK, Halkevleri de destek verdi. Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu, “Hukuk katledilmiş durumda. Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Yılmadık, yılmayacağız” dedi. CHP’de 39 ilçenin, gençlik kolları ve kadın kolları her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında Maltepe Cezaevi önünde nöbet tutacak. Birçok kentte de destek eylemleri yapıldı. / Aziz ÖZEN-Fırat ALKAÇ

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle