GeriGündem 300 başkana gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

300 başkana gözaltı

Abone Olgoogle-news

İçişleri Bakanlığı, 300 belediye başkanı hakkında soruşturma sürdürüyor. Soruşturmada Teftiş Kurulu raporlarının esas alınacağını belirten İçişleri Bakanı Başeskioğlu, ‘‘Sadece irticayı değil, usulsüzlük, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma iddialarını da araştırıyoruz’’ dedi.

İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, 300 belediye başkanı hakkında soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Soruşturmalarda Teftiş Kurulu raporlarının esas alacağını ifade eden Başesgioğlu, ‘‘Benim görevden alma yetkim var. Ancak bunu müfettiş raporlarına dayanmadan yapmıyorum’’ dedi. Bakan soruşturmaların sadece irtica değil; usulsüzlük, yolsuzluk ve ihaleye fesat karıştırma iddialarını da kapsadığını ifade etti. Bu arada, FP'liler Başesgioğlu üzerinde baskı uygulamak için sık sık TBMM'de yolunu kesip eleştirmeye başladılar. Bakan ise ‘‘Bunlar benim kişisel tasarrufum değil, haklarında müfettiş raporları var ve iddialar çok ciddi’’ dedi. Bu arada Başesgioğlu'nun bir soru önergesine verdiği yanıt, FP'li belediye başkanları Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek ile ilgili dosyaların Refahyol döneminde örtbas edildiğini ortaya koydu. CHP Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesini yanıtlayan Başesgioğlu, 1994 yılından bu yana Gökçek hakkında 25 soruşturma açıldığını belirtti.

GÖKÇEK, İNCELENİYOR

Refahyol döneminde, müfettişler bunların 17'si hakkında ‘Yapılacak işlem olmadığı’ kanaatine vardı. İncelenen dosyaların bazıları şöyle:

Memuriyet sınavını kazanarak ataması yapılan 605 kişinin atamasını iptal etmek.

Belli kişileri belediyenin ortak olduğu şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde görevlendirmek.

Reklam panolarının işletme hakkını RP'nin propagandasını yapan şirkete vermek.

EGO'da 24 personelin görev yerlerini değiştirmek ve bu konuda idari mahkeme kararına uymamak.

Sahte evrak düzenleyerek işçiyi işten çıkartmak.

Danıştay kararlarına uymamak.

İşçileri sendika değiştirmeye zorlamak ve değiştirmeyenleri işten atmak.

Atakule'yi usulsüz olarak satmak.

İl İdare Kurulu'nca verilen iki men'i muhakeme kararı ise Danıştay'da bulunuyor. Gökçek hakkındaki 6 soruşturma ise henüz tamamlanmadı. EGO'nun doğalgaz abonelik ücretini döviz olarak almasına ilişkin Gökçek hakkındaki soruşturma da sürüyor. Gökçek hakkında, kaçak kömürün Ankara'ya girişi ile ilgili iddialar konusunda ise Ankara Valiliği'nden bilgi istendi. Valiliğin, bakanlığa gönderdiği yazıda, zabıta ekiplerinin mevzuat çerçevesinde 24 saat gerekli çalışmayı yaptığının belirlendiği yer aldı.

ERDOĞAN'IN DA KABARIK

Erdoğan hakkında ise 24 ayrı konuda soruşturma yürütüldü. Bunlardan 11'i hakkında Refahyol döneminde ‘Yapılacak işlem olmadığı’ sonucuna varıldı. İl İdare Kurulu tarafından Erdoğan hakkında verilen 7 ayrı men'i muhakeme kararı ise Danıştay'da bulunuyor. Erdoğan hakkındaki, Kombassan Holding'e usulsüz arsa satılması, çöp transfer ihalesinde usulsüzlük yapılması ve Atatürk aleyhine işlediği suç nedeniyle 1.5 yıl hapis cezası alan bir kişiyi danışman olarak görevlendirmesi yüzünden açılan soruşturmalar ise sürüyor. Erdoğan'ın sahte plaka kullandığı yolundaki soruşturma ile ilgili dosya ise Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Erdoğan hakkında bir önceki hükümet döneminde ‘Yapılacak işlem olmadığı’ sonucuna varılan soruşturmalar arasında, ‘Usulsüz ihale, mahkemece verilen ihtiyati tedbir kararına uymamak, tapu tahsis belgesinin iptali işleminin iptaline dair idare mahkemesinin kararına uymayarak, görevi kötüye kullanmak’ gibi konular bulunuyor.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle