3. Köprü'nün adı 'Yavuz Sultan Selim'

3. Köprünün adı Yavuz Sultan Selim

3. köprü projesinin temeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Garipçe'de yapılan temel atma törenine Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan kol kola geldi. Cumhurbaşkanı Gül, 3. Köprü'nün adını açıkladı: Yavuz Sultan Selim Köprüsü... <br><br>Başbakan'ın konuşmasına müteahhit firmayla yaptığı pazarlık damga vurdu. Başbakan, sahneye ''Köprücü de gelsin'' diyerek çağırdığı yetkiliden projenin 3 değil 2 yılda bitirilmesini istedi. Başbakan'ın yetkililer kürsüye gelirken ''Quickly quickly'' (Hızlı hızlı) diye seslenmesi törene katılanları gülümsetti.

Haberin Devamı

Garipçe'deki törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

TEMEL ATMA TÖRENİNDEN KARELER

Törende söz alan Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasında bir sürpriz açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül kürsüye geldiğinde sürprizi açıkladı. Sürprizin adı 3. Köprü'ye verilen isimdi. Cumhurbaşkanı Gül, köprünün adının 'Yavuz Sultan Selim' olacağını söyledi.

3. Köprünün adı Yavuz Sultan Selim
3. KÖPRÜNÜN İSMİNİ AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı Gül, Garipçe'de 3. Köprü'nün temel atma töreninde bir konuşma yaptı. Gül, bir sürpriz yaptı ve 3. Köprü'nün isminin Yavuz Sultan Selim olacağını açıkladı.
Detayı için tıklayınız

YAVUZ SULTAN SELİM KİMDİR?

TÖREN ALANINDAN NOTLAR

* Yoğun güvenlik önleminin alındığı tören alanına gelen katılımcılar, X-Ray cihazından geçerek alana alındı
* Tören alanının tepeye doğru olan yukarı kısımlarında da özel harekat polisleri beklerken, bir başka polisin de gözlüğündeki kamerayla alana girişi kontrol ettiği görüldü.
*  Törene gelenlere, alanda oluşturulan stantlardan içerisinde, kaşarlı ve jambonlu iki adet sandviç ve meyvesuyu bulunan kumanya, şapka ve temel atılmasına şahitlik anlamı taşıyan "Boğaz'ın Yeni İncisi, Oradaydım" yazılı belgeler verildi.
* Tören alanında Mehter Marşı çaldı
* Törene helikopterle gelen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'ü tören alanının dışına çıkarak karşıladı.
* Temel atma törenine Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan kol kola geldi.
* Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı
* Konuşmaların sonunda Mehter bölüğü sahne aldı
* İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, temel atma öncesi dua etti.
* Anı metni temele bırakıldı

3. Köprünün adı Yavuz Sultan Selim
SÜRE PAZARLIĞI YAPTI, İNGİLİZCE SESLENDİ

Başbakan Erdoğan, Garipçe'de 3. Köprü'nün temel atma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül'ün bir sürpriz açıklayacağını söyledi.
Başbakan konuşmasının sonunda köprüyü yapacak firmaların yetkilileriyle süre pazarlığı yaptı. Köprüyü yapacak firmanın yetkilisini sahneye çağırırken ''Köprücü de gelsin. Quickly quickly'' diyen Başbakan Erdoğan, projenin 3 değil 2 yılda bitirilmesini istedi.

Detayı için tıklayınız
* Köprünün temelini Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan birlikte attı
* Törende kalabalık içerisinde bir kaç kişinin "Abdülhamid Han Köprüsü" yazılı bir pankart açtığı görüldü.
* Törende, yüklenici firmaları temsilen IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'a, II. Abdülhamid'in "Boğaz Köprüsü" projelerinin fotoğraflarını hediye etti.

ANI METNİ

Haberin Devamı

3. Köprü'nün temeline atılan Anı Metni'nde şu ifadeler yer aldı:

Haberin Devamı

"Bugün 29 Mayıs 2013. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethinin 560. yıl dönümünde, İstanbulumuz için son derece önemli bir eserin temelini atıyor olmanın hep birlikte iftiharını yaşıyoruz. Bu şehrin fatihi, Fatih Sultan Mehmed Han, 'Hüner, bir şehir bünyad etmektir/Reaya kalbini abad etmektir' diyerek, şehirlerin ancak ve ancak halkın kalbini abad etmek suretiyle mamur olacağını bizlere tavsiye etmiş ve bu ülküyü miras bırakmıştır. Asya ile Avrupa kıtalarını, Anadolu ile Trakya'yı, en önemlisi de medeniyetleri, kültürleri, insanlık birikimini buluşturacak 3. Boğaz Köprüsü'nün, İstanbul, Türkiye ve dünya için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyoruz. İstanbul Boğazı üzerindeki bu üçüncü gerdanlığın, salimen ve bir an önce tamamlanıp, milletimize ve insanlığa hizmet eder hale gelmesini samimiyetle arzuluyoruz. Allah'tan bu köprüyü, milletimize ve insanlığa hayırlı bir eser olarak muhafaza etmesini, üzerinden geçen yolcuları sağ ve salimen mevzilerine ulaştırmasını, köprüyü muhabbetin, kucaklaşmanın, buluşmanın ve kavuşmanın bir aracı kılmasını niyaz ediyoruz. Kıtaları ve medeniyetleri olduğu kadar geçmişi de geleceği de bağlayacak, Türkiye'yi önce 2023, ardından 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak bu köprünün yapımında emeği geçenlerin, bu hayırlı eser vesilesiyle iki cihanda dualara mazhar olmasını temenni ediyoruz. Bugün, İstanbulumuzun fethinin 560. yıldönümünde, bize dünyanın en güzel şehrini miras bıraktığı için Fatih Sultan Mehmed Han ve onun şanlı ordusunun neferlerini hürmet ve minnetle yad ediyoruz. Hayırlı olsun."

Haberin Devamı

3. KÖPRÜNÜN ÖZELLİKLERİ

IC İçtaş - Astaldi Konsorsiyumu ile yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve proje kapsamında yer alan İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün inşaatı, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülüyor.

Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü, ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edilecek, yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olacak 3. Boğaz Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Köprü, gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak.

Haberin Devamı

3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, "dünyanın en uzun" ve "en geniş" asma köprüsü olacak. Köprü, 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü özelliği taşıyacak.

Yapımına, 2013'te başlanan ve 2015'te tamamlanması hedeflenen 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Odayeri - Paşaköy kesiminde yer alacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

Haberin Devamı

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, “Yap, işlet, devret" modeliyle gerçekleştirilecek. 4,5 milyar lira yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş?Astaldi Konsorsiyumu tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün konsept tasarımı, yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından birlikte yapıldı.

3. KÖPRÜNÜN ANİMASYON GÖRÜNTÜLERİ

Haberle ilgili daha fazlası: