GeriGündem 3.5 milyon yıllık iskelet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3.5 milyon yıllık iskelet

İnsanın en eski atasına ait kemikler Güney Afrika'daki bir mağarada bulundu. 3.5 milyon yıllık iskelet kalıntısı, insana en çok benzeyen bir canlının tıpkı maymunlar gibi ağaç dallarında sarkarak sallandığını fakat aynı zamanda yerde de iki ayağı üzerine yürüyebildiğini gösteriyor.

Johannesburg'daki bir mağarada ortaya çıkarılan kalıntıları Witwatersrand Üniversitesi'nden paleoantropolog Dr. Ron Clarke başkanlığındaki bir ekip buldu. Söz konusu arkeolojik keşif büyük önem taşıyor çünkü şimdiye kadar evrim teorisine göre maymundan geldiği kabul edilen insanın evrimsel zincirinde bir halka hep eksik kalıyordu. Şimdi bulunan kalıntının işte bu kayıp halka olması ihtimali çok güçlü.

Dr. Clark'ın ekibinde bulunan anatomi uzmanı Philip Tobias'a göre, iskelet yapısı canlının ağaç üzerinde yaşadığını gösteriyor. Ancak yerde de hayatta kalabilecek alışkanlıklar edinmiş. Dr. Tobais ‘‘İnsanın en eski atası olduğunu söyleyebiliriz. İnsanın evrim sürecindeki pek çok anahtar soruya yanıt oluşturabilir’’ dedi.

Bu son keşiften önceki en eski insanımsı iskeleti 1974'te Etiyopya'da bulunmuştu. Lucy adı takılan taşlaşmış 52 kemik fosilinin yaşı 3.2 milyon yıl olarak hesaplanmıştı. Dr. Clarke ve ekibi Johannesburg'un 30 km batısındaki Sterkfontein mağarasındaki kazılara 4 yıl önce başladılar. Fosil bakımından son derece zengin olan mağarada yapılan kazılarda önce maymuna benzer bir canlının sağ ayak kemiğini bulmuş ardından da insan benzeri bir canlıya ait topuk kemiği ortaya çıkarılmıştı. 1997 Temmuz ayındaki kazıda ise ‘‘Little Foot’’ (küçük ayak) adı verilen ve insana çok benzeyen bir canlıya ait olan kaval kemiğine rastlandı. Kazılması çok güç kayalıklarda yapılan ve aylarca süren zahmetli çalışmalar sonrasında Eylül ayında Clarke'ın iki yardımcısı, Nkwane Molefe ile Stephen Motsumi çenesi ve dişleri yerinde olan insanın en eski atasına ait kafatasını buldu.

Yaklaşık 120 cm boyundaki canlının erkek mi, yoksa kadın mı olduğu belirlenemedi. Ancak ölüm sebebinin büyük ihtimalle açlık olduğu sanılıyor.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False