GeriGündem 29 bin boş yatak depremzedeyi bekliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

29 bin boş yatak depremzedeyi bekliyor

Abone Olgoogle-news

Kamu tesislerine bugüne kadar 6 bin 612 depremzede yerleştirildi. Halen bu tesislerde 29 bin 46 yatak boş bulunuyor. Başbakan Ecevit, depremzedelerin misafirhanelere gitmelerini isteyerek, burada kendileri için meslek kursları düzenlendiğini söyledi.

Marmara ve Düzce depremlerinde konutları oturulamaz hale gelen depremzedeler, kamuya ait tesislere yerleştirilmeye devam ediliyor. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, iki büyük depremden sonra, Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Samsun, Tekirdağ ve Zonguldak'taki kamu tesislerine toplam 6 bin 612 depremzede yerleştirildi. Bu illerde halen 29 bin 46 boş yatak kapasitesi bulunuyor.

Başbakan Bülent Ecevit, depremzedelerin karda kışta çadırda barınmak zorunda olmadıklarını, her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ve hiçbir sıkıntıları kalmadığını söyledi. Deprem sonrası yapılan çalışmalarda başarılı bir sınav verildiğini kaydeden Ecevit, bundan kıvanç duyduğunu açıkladı.

ECEVİT: KIVANÇ DUYUYORUM

Ecevit, dün DSP Grup toplantısında, deprem bölgesine yaptığı gezi sonrasında izlenimlerini anlattı. Devletin, depremzedeler için bütün olanaklarını seferber ettiğini kaydeden Ecevit, ‘‘Kamu misafirhaneleri depremzedeler için ayrıldı. Buraların özelleştirilmesi istenmişti. İyi ki, bu yapılmamış’’ dedi. Ecevit, depremzedelerin buralara yerleşmekte aceleci davranmamalarından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Depremzedelerin barındırıldıkları yerlerde, meslek kursları düzenlendiğini belirten Ecevit, şunları söyledi:

‘‘Devlet ve hükümet olarak, deprem sonrası çalışmalarda başarılı bir sınav verilmiştir. Depremzedeler karda, kışta çadırda barınmak durumunda değillerdir. Kaldıkları yerlerde sağlık, eğitim, yiyecek gibi her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. Hiçbir sıkıntıları yoktur. Devletimiz ve milletimizle kıvanç duyuyorum. Hükümet olarak da kıvanç duymamızın çok görülmeyeceğini umarım.’’

Kamyonlar dolusu ekmek

DEPREM bölgesinde herşeyin sıkıntısı çekildi, ama ekmeğin asla. Zira Türkiye'nin her tarafından bölgeye ekmek yağdırdı hayırseverler. Düzce ve Kaynaşlı'ya Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyeleri her gün ekmek gönderiyor. Kamyonlarla gelen ekmekler dağıtılmaya başlandığında depremzedeler sıraya giriyor, ihtiyaçları kadar ekmeği alıyor. Kimi zaman ekmek bol olsa da depremzedelerin aşırı talebi nedeniyle ekmek konteynerlerinin önünde izdiham yaşanıyor. Depremzede aileler genelde ekmek kuyruğuna çocukları gönderiyor. Kriz Merkezi yetkilileri, özellikle zeytin, peynir, reçel, yağ gibi gıda maddelerinin eksikliğinden yakınıyorlar.

Prefabrik müteahhitleri Bakan'ı ‘manken depremzede’ ile aldattı

BAYINDIRLIK Bakanı Koray Aydın'ın, önceki gün ‘‘İşte bitti. Türk mucizesini gerçekleştirdik’’ diyerek gösterdiği prefabrik konutları inşa eden müteahhitlerin, Bakan'ı fena aldattığı ortaya çıktı.

Koray Aydın'ın gazabından kurtulmak isteyen müteahhitler, konutlara geçici olarak işçilerin ve çalışanların yakınlarını yerleştirdiler. Bakan'ın bölgeden ayrılmasından sonra, prefabrik konutlar boşaltıldı. Aydın'ın, önceki gün gazetecilere gösterdiği İzmit Yahyakaptan konut alanı yolunun sadece 100 metrelik bölümünün asfaltlandığı anlaşıldı. Konutlardan bazılarına da perde takılıp önlerine saksı konulduğunu söyleyen işçiler, Aydın'ın bölgeden ayrılmasından sonra konutların tahliye edildiğini belirttiler. Prefabrik konut inşaatlarında çalışan işçilerden Ali Rıza Eren ile Hüseyin Kaya, şunları söylediler:

‘‘Müteahhitler Bakan'ı kandırdı. Konutlara yakınlarını yerleştirdiler. Bu konutlarda bir aydan önce oturulmaz. Bakan ve gazeteciler geldiğinde konutlarda oturanlar, müteahhit firma elemanlarının tanıdıklarıydı. Bakan gittikten sonra anahtarları geri aldılar ve evlerden çıkardılar.’’

Yardım kapma telaşı

DEPREMİN ardından yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. İyiniyetle yapılan yardımlar düzensizlikten hedefine ulaşamıyor, zaman zaman büyük kargaşa yaşanıyor. İşte depremin en fazla hasar verdiği Kaynaşlı'da bir yardım dağıtım manzarası. Kendi minibüsüyle depremzedelere kıyafet dağıtmak isteyen bir hayırsever, malzemelerin bulunduğu bagaj kapısı açılınca bir anda itiş-kakış, uzanan ellerle karşılaştı. Hayırsever şaşkına dönerken, birbirlerini ezen depremzedeler de aslında bu manzaradan şikayetçi. Onlar da, ‘‘Dağıtımlar düzenli olsun, ihtiyacı olanlar müracaat etsin. Hasar görmeyen dağ köylerinden bile gelip, yardımları kapışıyorlar’’ diye dert yanıyorlar.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle