GeriGündem 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı ve bağımsızlık günü 102. yılında kutlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı ve bağımsızlık günü 102. yılında kutlanıyor

28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı ve bağımsızlık günü 102. yılında kutlanıyor

Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı ile bağımsızlığının 102. yıl dönümünü kutluyor. Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan, verdiği büyük mücadelelerin neticesinde bağımsızlığına kavuşarak cumhuriyet rejimini ilan etti. İşte, 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde Azerbaycan'ın bağımsızlık süreci hakkında detaylı bilgiler

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918'de Gürcistan'ın Tiflis şehrinde, Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

Bakü, Ermeni ve Bolşevik çetelerinin işgali altında olduğu için Fethali Han Hoyski başkanlığında oluşturulan geçici Azerbaycan hükümeti, faaliyetini bir süre Gence şehrinde sürdürdü.

Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu. İki devlet arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, giderek artan Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu yardıma geldi. Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir'i Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyerek, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı. Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için yaptığı savaşlarda bin 130 şehit verdi.

Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan'da, kısa sürede eğitim, din ve vicdan özgürlüğü alanında reformlar yapıldı, ülkenin kendi para birimi tedavüle bırakıldı.

Cumhuriyetin "İstiklal Bildirisi"nde ırk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlara eşit haklar tanındı.

Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920'de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False