GeriGündem Yarın okullar tatil mi? Binlerce öğrenci merak ediyor..
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarın okullar tatil mi? Binlerce öğrenci merak ediyor..

Yarın okullar tatil mi? Binlerce öğrenci merak ediyor..

"Yarın okullar tatil olacak mı?" sorusu binlerce öğrenci tarafından dev arama motoru Google'da sorgulanmaya başladı. Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümü cumartesi günü tüm ülke çapında coşkuyla kutlanacak. Fakat her yıl 29 Ekim'de tatil yapan öğrenciler, bu yıl hayal kırıklığına uğradı. Çünkü bu yıl 29 Ekim, cumartesi gününe denk geliyor. Cumhuriyet Bayramının cumartesi gününe denk gelmesiyle binlerce öğrenci 28 Ekim Cuma gününün tatil olup olmayacağını merak etti. Peki, yarın okullar tatil mi?

28 Ekim Cuma günü tam gün mü yoksa yarım gün mü tatil olacak sorusu merakla cevabını ararken, MEB'in geçen yıl aldığı ve uyguladığı kararların bu yılda aynı şekilde uygunlaması bekleniyor. 28 Ekim Cuma günü okullar tatil mi sorusu öğrenciler tarafından merakla cevabını arıyordu. Bu yıl 29 Ekim'in Cumartesi gününde denk geliyor oluşu, öğrencilerin aklında soru işareti bırakmıştı. 28 Ekim ve 29 Ekim'de okulların tatil olması konusunda yönetmelik açıkça durumu belirliyor. Peki 28 Ekim Cuma günü okullar tatil olacak mı? İşte detaylar

28 EKİM CUMA GÜNÜ OKULLAR TATİL Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmamasına karşın 28 Ekim Cuma günü okulların tatil olmaması bekleniyor. 29 Ekim'in 1 buçuk gün tatil olması sebebiyle öğrenciler 28 Ekim Cuma günü yarım gün ders görecek. Henüz konuyla ilgili resmi açıklama MEB tarafından yapılmadı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelir gelmez haberimizden öğrenebilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili için yönetmelik ne diyor?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde 28 Ekim günü saat 13:00'ten resmi tatil başlar ve 29 Ekim günü devam eder. Önceki yıllarda da uygulandığı 28 Ekim Cuma yarım gün ve 29 Ekim Cumartesi tam gün tatil olması bekleniyor. Bu yıl kafaları karıştıran konu ise 29 Ekim'in Cumartesi gününe denk gelmiş olması. MEB tarafından henüz resmi bir açıklama olmamasına karşın 28 Ekim Cuma günün yarım gün tatil olması bekleniyor..

Önceki senelerde MEB tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil ilan edilmişti. Yine aynı şekilde MEB tarafından böyle bir açıklama yapılması bekleniyor.

29 EKİM CUMHURİYETİN İLANI

Cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisinde "Yaşasın" nidalarıyla kabul edildi.

İlk toplantısını 23 Nisan 1920'de yapan TBMM'nin kabul ettiği 1921 Anayasasının Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir olan birinci maddesi, açıkça belirtilmese de Cumhuriyet rejiminin habercisiydi. Ancak Cumhuriyeti kabul etmek", 16 Nisan 1923'te görevini tamamlayan Birinci Meclise değil, 11 Ağustos 1923'te toplanan İkinci Meclise nasip olacaktı.

İkinci Meclis, Başkanlığa Mustafa Kemal Paşayı, ikinci başkanlığa Ali Fuat (Cebesoy) Paşayı seçti; başbakanlığa Ali Fethi (Okyar) getirildi. Mecliste oluşan muhalif grubun eleştirilerinin yoğunlaşması üzerine Mustafa Kemal başkanlığında 25 Ekimde toplanan Bakanlar Kurulu, istifa etmeyi ve yeni hükümette hiçbir görev almamayı benimsedi. Bakanların istifaları 27 Ekimde Mecliste okundu. Meclis, yeni Bakanlar Kurulu için oluşturulan listeler üzerinde anlaşma sağlayamadı. Uzun süredir Cumhuriyet düşüncesini içinde barındıran Mustafa Kemal, bu siyasi bunalım üzerine, zamanın geldiğine karar verdi. Yakın çalışma arkadaşlarını, 28 Ekim akşamı Çankayada yemeğe çağıran Mustafa Kemal, onlara Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz dedi.

Mustafa Kemal ve yemekten sonra kalmasını istediği İsmet (İnönü) Paşa, cumhuriyetin ilanına ilişkin anayasa değişikliği üzerinde çalıştı.

Halk Fırkası, 29 Ekimde yaptığı toplantıda, Mustafa Kemali hükümet bunalımını çözmekle görevlendirdi. Mustafa Kemal de cumhuriyetin ilanına yönelik anayasa değişikliği önergesini açıkladı.

Halk Fırkası, Meclis Grubunda ve sonra TBMM Genel Kurulunda, Anayasanın 1inci, 2nci, 10uncu, 11inci ve 12nci maddelerinin değiştirilmesinin kabul edilmesiyle Cumhuriyet resmen ilan edildi. Yaşasan Cumhuriyet! nidaları, TBMM Genel Kurulunun duvarlarında yankılandı.

MALTEPE'DE 93 DAVULLU YÜRÜYÜŞ

Cumhuriyet'in 93'üncü yıl dönümü Maltepe'de görkemli bir şölene sahne olacak. Maltepe Belediyesi'nin organize ettiği etkinlikler kapsamında, davullarla ve meşalelerle Cumhuriyet yürüyüşü düzenlenecek, Burhan Öcal ve Trakya All Stars muhteşem bir konser verecek.

2017 YILI RESMİ TATİLLER

• Yilbasi: 1 Ocak 2017 Pazar

• Ulusal egemenlik ve çoçuk bayramı: 23 Nisan 2017 Pazar

• Emek ve dayanişma günü: 1 Mayıs 2017 Pazartesi

• Atatürkü anma gençlik ve spor bayramı: 19 Mayıs, 2017 Cuma

• Ramazan Bayramı Arifesi: 1/2 Gün – 24 Haziran 2017 Cumartesi

• Ramazan Bayramı – 1. Gün: 25 Haziran, 2017 Pazar

• Ramazan Bayramı – 2. Gün: 26 Haziran 2017 Pazartesi

• Ramazan Bayramı – 3. Gün: 27 Haziran 2017 Salı

• Zafer Bayramı – 1 Gün: 30 Ağustos 2017 Çarşamba

• Kurban Bayramı Arifesi: 1/2 Gün – 31 Ağustos 2017 Perşembe

• Kurban Bayramı – 1. Gün: 1 Eylül 2017Cuma

• Kurban Bayramı – 2. Gün: 2 Eylül 2017 Cumartesi

• Kurban Bayramı – 3. Gün: 3 Eylül 2017 Pazar

• Kurban Bayramı – 4. Gün: 4 Eylül 2017 Pazartesi

• Cumhuriyet Bayramı: 1,5 Gün – 28 Ekim 2017 Cumartesi– 29 Ekim 2017 Pazar

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False