24 Haziran stratejileri

24 Haziran stratejileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararının ardından dün milletvekilleriyle bir araya gelirken haftaya sahaya ineceğini söyledi. Erdoğan, “Kamuoyunda, ‘Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a, milletvekili seçimlerinde başka partiye oy verilebilir’ oyunu oynanmaya çalışılıyor. Buna izin vermemeliyiz” dedi. Erdoğan, seçmenin mühür konusunda uyarılmasını isterken, ittifak ortağı MHP’ye ‘oy kaptırmamaları gerektiğini’ de söyledi.

Haberin Devamı

24 Haziran stratejileri
24 Haziran stratejileri

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, erken seçim kararının ardından AK Partili milletvekilleriyle bir araya gelerek, erken seçim ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tüm milletvekilleriyle kahvaltı eden Erdoğan, seçim stratejileriyle ilgili ilk değerlendirmeyi burada yaptı. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

HAFTAYA SAHAYA İNİYORUM
“Dünyada çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de Suriye’de ve bölgede. Bu nedenle bu kritik süreçte işi uzatmayıp, bir an önce yeni sisteme geçip önümüze bakmalıyız. Ben önümüzdeki hafta itibariyle sahaya iniyorum. Vakit kaybetmeden meydanlara ineceğiz. Sizin de yapmanız gereken bir dakika bile vakit kaybetmeden çalışmalara başlamanızdır.

Kamuoyunda, sandığa giderken ‘Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a, milletvekili seçimlerinde başka partiye oy verilebilir’ algısı, oyunu oynanmaya çalışılıyor. Bu çok tehlikelidir. Buna izin vermemeliyiz. ‘Bize halktan yüksek teveccüh var’ diye gevşemeyin. Gece gündüz uyumadan çalışacağız. İki seçimin bir araya gelmesinin avantajları, dezavantajları da var. Erdoğan ismi avantaj olarak görünebilir ama bu dezavantaja da dönüşebilir.

MHP VE MÜHÜR UYARISI
‘İttifak yapıyoruz’ diye MHP’ye de oy kaptırmayalım. ‘Nasıl olsa MHP de bizden, MHP’ye de oy verelim’ havasına girmesin kimse. MHP ile AK Parti arasındaki bu çizgiye de dikkat edelim, rehavete kapılmayalım. Yeni dönemde, Meclis’te komisyonlarda çoğunluğa ihtiyacımız var; bu nedenle tek bir oy bile önemli. Seçmenleri uyarın, mühür vururken dikkat etsinler. Özellikle Kürt seçmenlerimiz üzerinde kara propagandaya karşı dikkatli olalım. Çünkü bölgede ‘İttifaka verilen oy, MHP’ye gidecek’ diye propaganda yapılacak. İttifak yapıyoruz diye Kürt seçmenin bizden uzaklaşmasına izin vermeyelim.

Erdoğan, seçimlerden sonra CHP’nin durumunun daha kötüye gideceğini de savundu. Güneydoğu’da önemli başarı elde ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Doğu ve Güneydoğu’daki gibi Ege ve Trakya’da da performansın arttırılması için çalışın” ifadesini kullandı.

TRENDEN İNENLER
ERDOĞAN, toplantıda şu uyarıları da yaptı: “AK Parti bir dava partisidir. Kendini bu davanın üzerinde görerek, ‘ben’ diyenlerle yollarımızı ayırırız. Geçmişte de ‘ben’ diyerek kendi hırslarını ve çıkarlarını partinin üzerinde görenler silinip gitmiştir. Bu durumda olanlar ya trenden kendileri inmiştir ya da biz indirmişizdir. Aday olmayanlar üzülmesin, ‘Gözden düştük’ demesinler. Onlarla farklı şekilde yola devam ederiz.”