23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti

Pandemi nedeniyle 2 yıldır evlerde ve kısıtlı etkinliklerle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu, salgının etkisini azaltmasıyla yeniden sokaklara taşıyor. Ankara'da 23 Nisan törenleri başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Şentop, "Emanetiniz olan Cumhuriyetimiz güvenli ellerdedir; devletimize yönelik her türlü tehdide karşı milletimiz, yek vücut olarak mücadele etme azim ve kararlığındadır" dedi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de 81 ilden gelen çocuklarla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Haberin Devamı

Düzenlenen etkinliklerle yurdun dört bir yanı neşeyle ve çocuk cıvıltısıyla doluyor. TBMM’nin açılışının 102’nci yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gazi Meclis’te yapılacak özel oturumdan önce bu yıl farklı olarak koltuğunu Genel Kurul’da çocuk temsilciye bırakacak. 

DEVLET ERKANI ATATÜRK'ÜN HUZURUNDA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, beraberindeki devlet erkanı ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, yüksek yargı temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile birlikte Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Mozoleye çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve TBMM Başkanı Şentop burada Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.

Haberin Devamı

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: EMANETİZ OLAN CUMHURİYETİMİZ GÜVENLİ ELLERDEDİR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları kaydetti:

"Aziz Atatürk, teşekkülüne öncülük ettiğiniz ve ilk başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 102. yıldönümü vesilesiyle buradayız. Milli Mücadele'nin Başkumandanı olarak, Milletimizi büyük bir diriliş gayesi etrafında birleştirdiniz ve bizler için bu cennet vatanı ebedi yurdumuz olduğunu tescil ettirdiniz. Sizlerden aldığımız ilhamla, Milli hakimiyetten ve tam bağımsızlığımızdan ne bugün ne de gelecekte asla taviz vermeyecek bir şuurla yolumuza devam edeceğiz.

Geçen yüzyılda, milletçe çok büyük badireler atlattık, ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi, büyük milletimizden aldığı güç ve destekle iradesine hakim ve amir kıldı. Yüce Meclisimiz, bu anlayışla aziz milletimize hizmet etmeye bugün de devam etmektedir.

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

Haberin Devamı

Dünyada başka bir Meclise nasip olmadığı veçhile, kurtarıcı, kurucu ve gazi sıfatlarını haiz yüce Meclisimiz; demokrasimize gastedecek dahili ve harici düşmanlara karşı zatıaliniz ve ilk Meclisin değerli vekillerinin verdiği mücadeleden aldığı feyz ve milletimizden aldığı destekle demokrasiyi savunmaya devam edecektir. Nitekim, 15 Temmuz'da hain darbe teşebbüsü sırasında, Yüce Meclisimiz aynı ruhla mücadele etmiş ve ikinci defa gazi ünvanını almıştır.

Siz, 100 yıl önce, "Meclis'ten önce ordu gerekir, para gerekir" diyenlere "Evvela meclis sonra ordu...Orduyu yapacak millet ve ona vekaleten Meclis'tir." demek suretiyle millet iradesini, o günkü zor şartlarda dahi her şeyin önüne koymuştur. Bu şiarla sağlam temeller üzerine inşa ettiğiniz Meclisimiz; orduyu da kurmuş, düşmanı da yenmiştir. Türkiye Büyük millet Meclisimiz kuruluşundan itibaren sahip olduğu bu ruhla, çizdiği o kutlu yolda yılmadan yürümeye devam etmektedir.

Haberin Devamı

Emanetiniz olan Cumhuriyetimiz güvenli ellerdedir; devletimize yönelik her türlü tehdide karşı milletimiz, yek vücut olarak mücadele etme azim ve kararlığındadır.

Bu vesile ile sizi ve Milli Mücadele'yi birlikte yürüttüğünüz yol arkadaşlarınızı ve ahirete irtihal etmiş milletvekillerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum."

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER ÇOCUKLARLA ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 81 ilden gelen çocuklarla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen heyet, mozoleye çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Haberin Devamı

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Milli Eğitim Bakanı Özer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 102. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız.

Açıldığı o kutlu andan bugüne dek Gazi Meclisimiz, bağımsızlığımızın ve beraberliğimizin en mühim simgesi olmuştur. Bu müstesna günün bir bayram olarak çocuklarımıza armağan edilmesi, milletimizin mevcudiyet ve istikbalinin gelecek kuşaklara emaneti anlamına gelmektedir. Bizler de üzerimize aldığımız sorumluluğun bilincinde, evlatlarımızı dünyadaki yaşıtlarıyla eşit bir şekilde donatmak gayesi ve gayretindeyiz. Milli mukadderatımızı aydınlık yarınlara ulaştıracak olan çocuklarımızın millî ve manevi değerlerimizi bilen; vatanını, milletini, ailesini canı gönülden seven; millî iradenin gücü ve önemine inanan nesiller olarak yetişmesi çabasındayız. İnsanımıza ve insanlığa hizmeti her zaman fazilet sayan gençlik, sizin emanetinizi taşımaya layık bir nesil olacaktır.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin eğitim-öğretimlerini, kesintiye uğratmadan devam ettirmiş olmanın ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tekrar okullarımızda yer almanın kararlılığı ve mutluluğu içindeyiz. Eğitimde fırsat eşitliği ilkemiz doğrultusunda memleketimizin her köşesindeki evlatlarımız için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Zatıalinizin tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ve milli hakimiyetin yüce meclisimize verildiği bu anlamlı günü, büyük bir gururla kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Anıtkabir'i ziyaret ettiMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğrenci ve öğretmenler ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Yaklaşık 2 yıldır Covid-19 önlemleri çerçevesinde öğrenciler olmadan gerçekleşen törenlere bu yıl yoğun öğrenci katılımı oldu.

İKİ YIL ARADAN SONRA ÇOCUKLAR KATILDI

Milli Eğitim Bakanı Özer başkanlığındaki Anıtkabir ziyareti heyeti bu yıl 2 yıl aradan sonra öğrencilerin de yoğun katılımı ile töreni gerçekleştirdi. Covid-19 önlemleri kapsamında yaklaşık 2 yıldır ziyaretler öğrenciler olmadan sadece resmi düzeyde yetkililerin katılımı ile gerçekleşiyordu.

ŞENTOP'TAN BİRİNCİ MECLİS'TE AÇIKLAMA: MİLLİ MÜCADELE SÜREKLİDİR, DEVAM EDECEKTİR

Birinci Meclis'te 23 Nisan anma töreni düzenlendi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Birinci Meclis'teki anma töreninde açıklama yaptı. İşte Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar...

"Bu mekana abidevi özellikler kazandıran şey tarihimizin en zor dönemimde milletimizin istikbal mücadelesine ev sahipliği yapmasıdır. Burası milli mücadelenin ve milli iradenin tecessüm ettiği bir büyük mananın fizik bir mekana, bir binaya dönüştüğü yerdir. İnsanlık tarihinin en haklı mücadelesinin en meşru şekilde yönetildiği bu mübarek mekanın ruhuyla geleceğimizin teminatı çocuklarımızı kucaklıyor, milletimizin ulusal egemenlik ve çocuk bayramını tebrik ediyorum. Zaferden başka hiçbir neticeyi kâle almadan milli mücadeleyi başlatan ilk milletvekilleri, hatta Meclis Başkanı bizzat cephede savaştığı için gazi sıfatını hak etmiş bir meclis mensuplarının torunları olarak hepsinin aziz hatırasını yad ediyorum. Meclis'te görev yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarına, aziz şehitlerimize rahmet diliyorum, ruhları şad olsun.

Milli mücadelemizin ilk esası tam bağımsızlık hedefidir. Vatanın içinde bulunduğu ateş çemberinde Atatürk önce meclis kurmalıyız diyordu. İlk meclis binamız çok şeye şahit oldu. Sert tartışmalar, İstiklal Marşı'nın okunması, kabulü... O anları yüreğimizde hissetmek aslında ne denli zor ve şerefli vazife yaptığımızı bize gösteriyor. TBMM'nin açılışına giden süreçte işgale karşı koyacağını dünyaya ilan eden aziz millet bütün sözlerini, bütün gücünü bu çatı altında birleştirmiştir.

1 asır önce bu milletin varlığına kast eden düşmanların bugün artık farklı silahları var şüphesiz. Bu sebeple milli mücadele, tarihin bir döneminde yapılmış ve tamamlanmış bir süreç değildir. Milli mücadele süreklidir, devam edecektir.

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

RESEPSİYON YOK

Siyasi parti temsilcilerinden önce  “Türkiye’nin Çocukları”  ayrıca bayram özel oturumu yapacak. Salgın önlemlerinin yumuşatılmasına karşın, kapalı alanda toplu yapılan akşam resepsiyonu bu yıl da iptal edildi.

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise kutlama programlarına İstanbul’da katılacak, Başakşehir Millet Bahçesi’nde TRT Çocuk Şenliği’nde olacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve öğrencileri kabul edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan akşam da Sevgi Evleri’nde çocuklarla birlikte iftar yapacak. 

EN GÜZEL BAYRAM...

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

İletişim Başkanlığı, çocuklar için çeşitli illerde 23 Nisan etkinlikleri düzenledi. Minikler bu etkinliklerde gönüllerince eğlenip bayramlarını kutladı.  

İLK KEZ UÇAKTA

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

Antalya’da hayatlarında hiç uçak yolculuğu yapmayan 127 çocuk, Corendon Airlines’ın CAI 1920 sefer numaralı uçağıyla Çanakkale gezisine katıldı. Bölgeyi gezen çocuklar, Çanakkale semalarında prova uçuşu yapan Solo Türk’ü de büyük bir heyecanla izledi.

‘KÜÇÜK DAHİ’LER ORMANI TEMİZLEDİ

23 Nisan coşkusu yine yeniden sokaklarda... Devlet erkanı Anıtkabiri ziyaret etti

İstanbul'da Fransızca eğitim veren Petit Génie (Küçük Dahi) Okulu’nun anaokulu öğrencileri, 22 Nisan Dünya Günü ve 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Bahçeköy Orman İşleri Dairesi’nden alınan izinle Belgrad Ormanı’nda büyük bir temizlik operasyonu yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası: