GeriGündem 222 bin ağaç yandı: Zarar 5 trilyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

222 bin ağaç yandı: Zarar 5 trilyon

Antalya'da 900 hektarlık alanı yakıp kül eden yangın, 5 trilyon liralık maddi hasara yol açarken; burada yaşayan binlerce canlı da telef oldu. Yaklaşık 222 bin ağacın yandığı Düzlerçamı'nın eski canlılığına kavuşması için, en az 50 yıl geçmesi gerekiyor.

Geçen Pazartesi Kepezbaşı Düzlerçamı Ormanlık alanında başlayan ve 16 saat süren yangının hasar tespit çalışmaları sürüyor. Büyük bir bölümü kızılçam ağaçlarından oluşan ormanda yapılan ilk belirlemelerda ortaya çıkan acı tablo, yürek yaktı. 5 trilyon lira civarında zararın tespit edildiği bölgede, binlerce canlı da yaşamlarını yitirdi. 900 hektarlık alanda yaşamlarını sürdüren dağ keçisi, alageyik, domuz, tavşan, tilki, porsuk, sincap, vaşak, yılan, kaplumbağa, keklik, turaç ve karakulak gibi yabani hayvanlar telef oldu.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Koruma Şube Müdürü Ekrem Aydemir, 20 yaşında 180 bin, 50-60 yaş grubunda ise 42 bin civarında ağacın tamamen kül olduğunu belirterek, ‘‘İlk olarak bölgeyi yangının bıraktığı izlerden temizleyeceğiz. Daha sonra fidan dikim çalışmalarına başlayacağız. Fidan dikimi en geç 1.5 yıl içinde biter. Ancak, yok olan ormanlık alanın eski haline gelmesi yaklaşık 50 yılı alır'' dedi.

Bu arada, Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Yolçatı Köyü yakınlarında, 50 hektar orman yandı. Boyalı Mevkii'nde önceki gün saat 13.45'te belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına, İzmir, Muğla, Aydın, Isparta ve Uşak'tan gelen 10 orman ekibi, askeri birliklerle vatandaşlar müdahale etti, söndürme çalışmalarına havadan da 3 helikopter katıldı. Dağlık bölgede korku yaratan alevler, dün sabaha karşı kontrol altına alınarak soğutma işlemlerine geçildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False