Okullar 1 Haziran'da açılacak mı? 2020 Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı programda okulların açılış tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 31 Mayıs'a kadar uzaktan eğitim sürecinin devam edeceğini belirten Selçuk, ilk kez net bir tarihi işaret etti ancak normalleşme sürecinin altını çizerek. Bakan Selçuk'un açıklaması ardından hem öğrenciler hem de veliler kafasındaki soru işaretlerine yanıt aramaya başladı. Peki, Okullar 1 Haziran'da açılacak mı? 2020 Okullar ne zaman açılacak? İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un okulların durumuna ilişkin yaptığı açıklama...

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te açıklamalarda bulundu. Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında son dakika okulların açılacağı tarihi açıklayan Selçuk, "Biz eğitim tarafıyla ilgileniyoruz ve okullarımızın bir an önce açılmasını temenni ediyoruz." dedi. Açıklamanın ardından okullar ne zaman açılacak, okullar açılacak mı, tatil uzadı mı? soruları gündeme geldi. Öğrenci ve veliler okulların açılacağı kesin tarihi sorgulamaya başladı. İşte, 2020 MEB son dakika okullar ne zaman açılacak? Okullar açılacak mı? Tatil uzadı mı? sorularının yanıtlarına yönelik ayrıntılı bilgiler..

Korona virüsü nedeniyle okullarda online eğitimin 31 Mayıs'a kadar uzatıldığını MEB Bakanı Ziya Selçuk duyurmuştu. Gün içinde yapılan açıklama sonrası CNN Türk canlı yayınına bağlanan Bakan Selçuk, yaptığı son dakika açıklamada, normalleşme süreci kapsamında okulların açılacağı tarihi duyurdu. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte, son dakika okulların açılacağı tarihle ilgili Bakan Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Haberin Devamı

Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına bağlanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, normalleşme sürecinin beklendiği şekilde devam ederse okulların 1 Haziran'da açılabileceğini söyledi.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle;

Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse 1 Hazarin'da okulları açarız. Bilim Kurulu önerileri, bakanlıklar arasındaki iletişim ve Cumhurbaşkanımız öncülüğünde yapılan çalışmalar... Bunların hepsi yapılan istişare neticesinde bir yere bağlanıyor. Ve bugün açıklamaya çalıştığımız şekilde bu süreç 31 Mayıs'a kadar devam edecek ama sadece eğitimden bahsetmiyoruz. Bunu bir bütün olarak görmek lazım.

Biz eğitim tarafıyla ilgileniyoruz ve okullarımızın bir an önce açılmasını temenni ediyoruz.

BAKAN SELÇUK GÜN İÇİNDE AÇIKLAMIŞTI

Bakan Selçuk, Bakanlık merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyada baş gösteren koronavirüs hastalığı ortaya çıktığı ilk günden itibaren devlet olarak hızlı ve isabetli kararlar almak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimlerle gerekli değerlendirmeleri yapıp, önlemleri ivedilikle alma kararlılığı içinde olduklarını ifade eden Selçuk, uzaktan eğitim ve okullardaki koruyucu sağlık ürünleri üretimine de kesintisiz devam ettiklerini kaydetti.

Haberin Devamı

Hastalıkla mücadele kapsamında aldıkları tüm kararları milletle paylaştıklarını, bunun şeffaf biçimde devam edeceğini belirten Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, Avrupa'nın birçok ülkesinin nüfusundan daha fazla öğrencinin ve yaklaşık 1 milyon öğretmenin bulunduğunu hatırlattı.
Selçuk, alınan tüm kararların, Türkiye'deki birçok hane halkını doğrudan ya da dolaylı ilgilendirdiğinin bilincinde olduklarını dile getirerek şöyle konuştu:

"Çalışmalarımızı bu perspektifle en ince ayrıntısına kadar planlıyoruz. Salgının başladığı tarihten itibaren dünya ülkelerinin birçoğundan daha kısa sürede uzaktan eğitime geçme kararı almış olmanın da faydalarını şimdiden görüyoruz. Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır. Şu an çocuklarımızın en güvende olacakları yer evleri. Hepimizin elden bırakmayacağı yegane şey tedbir ve birbirimize göstereceğimiz sabır, anlayış ve dikkat. Süreç uzadıkça motivasyonun düşebileceğini, sıkılmaların olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bir an önce normalleşme adımlarını atabilmemiz, okullarımızı sağlıkla açabilmemiz, eskisi gibi okul bahçelerinde koşup, sınıflarda gülebilmemiz için bu süreci hep birlikte yönetmek durumundayız."

Haberin Devamı

Uzaktan eğitimin şu anda eldeki tek seçenek olduğunun altını çizen Selçuk, "Biz, onu sımsıkı tuttuk ve çocuklarımız bu süreçte öğrenme kaybı yaşamasınlar, okuldan, eğitimden kopmasınlar, telafi eğitiminin zeminini sağlam atsınlar diye 100 binlerce öğretmenimizle tüm enerjimizi oraya vererek uzaktan eğitim üzerinde çalışmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

"UZAKTAN EĞİTİM ŞUAN TEK SEÇENEK"

Selçuk, tüm çocuklardan ve velilerden uzaktan eğitime sıkıca tutunmalarını isteyerek şunları kaydetti:

"Geriye döndüğümüzde burada gösterdikleri özen bizi çok rahatlatacak. 'Hep beraber başaracağız' diyoruz ya hani, o birlikteliklerden biri de bu. 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla okullarımızdaki eğitime ara verme kararımızla eş zamanlı olarak uzaktan eğitim konusundaki eylem planımızı yürürlüğe koyarak bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde 23 Mart 2020 tarihinde TRT ve Türksat iş birliğinde EBA televizyonu ekranlarından yayınlarımızı başlatarak bir hafta gibi kısa bir süre içinde uzaktan eğitimi hayata geçirdik. Yüzlerce gönüllü öğretmenimiz ve teknisyenimiz uzaktan eğitim sürecinin başarı ile gerçekleşmesi için de gerçekten büyük bir gayret sarf ettiler. Bizim, uzaktan eğitimdeki temel amacımız çocuklarımızın eğitimden kopmaması, okullarından, sınıflarından, derslerinden soğumamaları. Bu konuyla ilgili aldığımız tedbirler de tümüyle hayata geçmiş vaziyette, her türlü hazırlığımız tamamlanmış durumda."

Haberle ilgili daha fazlası: