GeriGündem 2016 MTSAS 2. Ehliyet Sınavı ne zaman yapılacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2016 MTSAS 2. Ehliyet Sınavı ne zaman yapılacak?

2016 MTSAS 2. Ehliyet Sınavı ne zaman yapılacak?
Abone Olgoogle-news

2016 yılının 2. MTSAS Ehliyet Sınavı hangi tarihler içinde yapılacak? Ehliyet sınavından 70 üstü not alanlar Direksiyon Sınavına hangi tarihte girecekler? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan MTSAS sınav takvimi haberimizde yer alıyor. 2016 yılının 2. Ehliyet Sınavına gireceklerin neleri bilmesi gerek? Tüm bilgilere haberinizden ulaşabilirsiniz...

Şubat ayında yapılan Ehliyet Sınavında başarılı olamayan adaylar 2016 yılının 2. MTSAS sınavına hazırlanıyorlar. Yapılacak 2. sınavda 70 üstü not alabilen adaylar Direksiyon Sınavına girmeye hak kazanacaklar. 2016 yılı içinde yapılacak Ehliyet Sınavlarının tam tarihleri nedir? Sınava girmeden çıkmış soruların çözümü adaylara kolaylık sağlayacaktır. Çıkmış sorulara haberimizden ulaşabilirsiniz.

2016 EHLİYET SINAVI TARİHLERİ

Her sene 6 kez uygulanan ehliyet sınavının 1 tanesi Şubat ayında gerçekleştirildi. Bu sene içerisinde yapılacak 5 ehliyet sınavı kaldı. Bu sınavların tarihleri de aşağıdaki gibidir;

MTSAS-2 (14 Mayıs 2016)

MTSAS-3 (16 Temmuz 2016)

MTSAS-4 (27 Ağustos 2016)

MTSAS-5 (8 Ekim 2016)

MTSAS-6 (10 Aralık 2016)

EHLİYET SINAVI SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar aşağıdaki linke tıklayıp T.C. Kimlik no ve Güvenlik kodu bilgilerinin girilmesinin ardından adaylar sınav sonuçlarını öğrenebilirler.  Sınavdan 70 ve üstü puan alan adaylar direksiyon sınavına girerek ehliyet almaya hak kazanacaklar. Ancak bu puanın altında kalan adayların tekrar sınava girmeleri gerekecek.

SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

EHLİYET SINAVI ÇIKMIŞ SORULAR

Her ehliyet sınavının ardından belirli bir süre sonra soru ve cevaplar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanır. Ehliyet sınavına girecek olan adayların çıkmış soruları çözmeleri yararlıdır. Şubat ayındaki çıkmış sorulara ulaşmak için vereceğimiz linke tıklayınız. Aşağıya doğru indikçe geçmiş aylarda yapılan ehliyet sınavlarının soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

DİREKSİYON SINAVINA GİRECEKLERİN BİLMESİ GEREKENLER

2016 senesinde yapılan yeni değişiklikle beraber artık direksiyon sınavları 35 dakika boyunca uygulanacak. Sınavın ilk 5 dakikasında araç tanıma ile alakalı sorular adaylara yöneltilecek. Soruların 5 tanesine yanlış cevap veren adayların sınavları geçersiz sayılacak.

DİREKSİYON SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Direksiyon sınavına ilk giriş için adayların 70 TL ödemesi gerekmektedir. Ancak adayların direksiyon sınavından kalması halinde, sınava tekrar girmek için 70 TL + 2 saatlik direksiyon eğitimi ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak - 10 Ocak 2015

STAJYER EHLİYET NEDİR?

2016 senesiyle beraber ehliyetle alakalı bir çok değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliklerden biri de stajyer ehliyet uygulamasıdır. Stajyer sürücülerin ehliyetlerine verilen isim olan stajyer ehliyet ile sürücü adaylarının 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması gerekmektedir. Eğer sürücü bu ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespit edilmesi için psikoteknik testine girecek. Bu testten başarıyla geçen sürücülerin ehliyet kursuna tekrar başvuru yapması ve tekrar ehliyet alması gerekecek.
Sürücüler tarafından sık tekrarlanan hataların ceza puanları ise aşağıdaki gibidir;

- Araç kullanırken telefonla konuşmak/10 Ceza Puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek/20 Ceza Puanı

- Emniyet kemerinin trafikteyken bağlanmaması/15 Ceza Puanı

- Belirlenen hız sınırlarını aşmak/10 Ceza Puanı

- Araç muayenesi yapılmamış araçla trafiğe çıkmak/10 Ceza Puanı

- Park yasağına uymamak/20 Ceza Puanı

- Geçiş üstünlüğü olan yerlerde yayalara yol vermemek/20 Ceza Puanı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle