GeriGündem 2016 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Sürücü adayları dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2016 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Sürücü adayları dikkat!

2016 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Sürücü adayları dikkat!
Ehliyette yeni döneme giriliyor. Sık sık gündeme gelen stajyer ehliyet sistemine ne zaman geçilecek.? Detaylar haberimizde.
Abone Olgoogle-news

Sürücü adaylarının merakla beklediği 2016 ehliyet sınav tarihleri belli oldu. Ehliyet sınav şartları nelerdir? Ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen ehliyet sınav tarihleri geçtiğimiz günlerde açıklandı. 2016 yılında 6 kez ehliyet sınavı düzenlenecek. Bu yıl ilk defa ehliyet sınavına girecek adaylar, yeni uygulamalarla karşılaşacaklar. Ehliyet sınavlarında bu yıl değişiklik yapılarak, 2016 sonrası ehliyet alacak sürücü adayları stajyer olarak adlandırılacak. 

60 dakika sürecek ehliyet sınavında; ilk yardım dersinden 12 soru, trafik ve çevre konularından 23 soru, araç tekniğinden 9 soru ve trafik adabından 6 soru olacak şekilde toplam 50 soru sorulacak.

2016 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 60.00 TL MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde yatıran sürücü adayları, belirlenen süreye kadar Özel MTSK’ya devam ederek, teorik derslerin eğitimlerini tamamlayan adaylar ehliyet sınavı başvurusunda bulunabilecek.

EHLİYET SINAV TARİHLERİ

2016/ MTSAS – 1: 13 Şubat 2016

2016/ MTSAS – 2: 14 Mayıs 2016

2016/ MTSAS – 3: 16 Temmuz 2016

2016/ MTSAS – 4: 27 Ağustos 2016

2016/ MTSAS – 5: 8 Ekim 2016

2016/ MTSAS – 6: 10 Aralık 2016

2016’da ilk defa ehliyet alacak sürücü adayları, sınavlarda başarılı olduktan sonra, stajyer ehliyet belgesini, 2 yıllık staj çerçevesinde kullanabilecek. Stajyerler iki yıl sonrasında ehliyetine alabilecek. Bu iki yıl içerisinde stajyerin; 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı 3, yaya üstünlüğünü de 3 kez ihlal etmesi halinde, 75 ceza puanını doldurmuş olacak. Bu durumda stajyerin yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerekecek.

SÜRÜCÜ BELGESİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Sürücü adaylarının;

Yaş bakımından; “M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak, “A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak, “A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21) yaşını bitirmiş olmak, “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak, “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak gerekiyor.

Deneyim bakımından; A sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı, “C1”,”C”,”D1” ve “D” sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az “B” sınıfı, “BE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “B” sınıfı, “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C” sınıfı, “C1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C1” sınıfı, “DE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D” sınıfı, “D1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D1” sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekiyor.

Deneyim ve yaş bakımından yukarıda şartları yerine getiren adayların aşağıdaki şartlara da uygun olması gerekiyor.

- M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olması,

- Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu almış olması,

- “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermesi,

- Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olması,

- Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 (iki) adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi,

- Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi gerekiyor. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle