GeriGündem 2005'te çocuk felci kalmayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2005'te çocuk felci kalmayacak


Uluslararası sağlık yetkilileri, çocuk felcinin 2005 yılında yeryüzünden silinebileceği konusunda iyimser olduklarını bildirdiler.

BM'nin gayri resmi yayın organı ''The Earth Times'' gazetesinde yer alan bir yazıya göre, bunun gerçekleşebilmesi için Afganistan, Angola ve Kongo gibi, savaşların süregeldiği ülkelerdeki çocuklara ulaşılabilmesi şart.

BM Çocuk Fonu (UNICEF) başdanışmanı Edward Hoekstra, yaptığı açıklamada ''çocuk felcinin 2005 yılına kadar yeryüzünden silinmesi konusunda çok ciddi ilerlemeler kaydettik'' dedi.

Hoekstra'ya göre, 1988 yılından bu yana, dünyada görülen çocuk felci vakaları yüzde 99 oranında azaldı.

UNICEF, 1988 yılında çocuk felcinden 350 bin çocuğun etkilendiğini, bu sayının 2000 yılında 3500'e düştüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), UNICEF, Rotary International ve ABD Hastalık Kontrol Merkezi'nin işbirliğiyle oluşturulan ''Küresel Çocuk Felci Yoketme Girişimi'' (GPEI) çerçevesinde geçen yıl 5 yaşın altındaki 550 milyon çocuğun aşılandığı bildirildi. Sadece Hindistan'da 152 milyon çocuğa aşı yapıldığı da kaydedildi.

1999 yılında çocuk felci vakası görülen 20 ülkenin 15'i Afrika'da, geri kalanları ise Güney Amerika'da.

Bu arada, iç savaşlar nedeniyle yaşanan göçlerin çocuk felcini daha önce görülmeyen bölgelere taşıdığına işaret edildi. Angola'dan kaçan çocukların, hastalığı, Yeşilburun adalarına taşıdığı ortaya çıktı. Yeşilburun adalarında hastalıktan 17 çocuğun hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Hastalığın 2005 yılına kadar yeryüzünden silinmesi için 1 milyar dolara ihtiyaç bulunduğu da yetkililerce vurgulandı. (aa)

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False