GeriGündem 2004'de tüm okullarda cinsel eğitim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2004'de tüm okullarda cinsel eğitim

Abone Olgoogle-news

Türkiye, Adölesan Çağı gençlik sorunlarının ele alındığı uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. Sempozyumda, gençlerin karşı karşıya kaldıkları cinsel sorunlar da tartışılacak.

Sempozyuma öncülük eden Ulusal Adölesan Jinekoloji Derneği Başkanı ve Ankara Tıp Fakültesi Kadın-Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, ergenlik çağı gençliğinin sağlıklı yetiştirilmesinin, geleceğe yapılan en büyük yatırım olduğunu belirterek, ‘‘Bugünün çocukları ve gençlerini sağlıklı yetiştirebildiğimiz ölçüde, yarının sağlıklı toplumunu yaratabiliriz. Hiçbir başarı kendiliğinden elde edilemez’’ dedi.

27-30 Eylül tarihlerinde Kapodakya Dedeman Oteli'nde yapılacak ‘‘İkinci Uluslararası Adölesan ve Sorunları’’ kongresi hakkında bilgi veren Cengiz, ‘‘Amaç, son 10 yılda Adölesan çağı birikimlerini ortaya koymak, kurumlararası işbirliğin sağlamak ve Adölesan sağlığının kurumsallaşmasına zemin oluşturmak’’ dedi.

Cengiz ayrıca, Türkiye'de ilk kez 2000-2001 eğitim yılında İstanbul'daki okullarda 600 bin öğrenciyi kapsayan ‘Pilot Cinsel Eğitim’ başlatıldığını söyledi. İlköğretimin 6, 7 ve 8. sınıflarında ‘Ergenlik Dönemi Değişikliği’ adıyla yapılan bu uygulamanın, bu eğitim döneminde ise Ankara'da tüm ilköğretim okullarını kapsayacak biçimde genişletileceğini söyledi. Cengiz, 2004'e kadar cinsel eğitimin bütün Türkiye'de yaygınlaştırılacağını sözlerine ekledi.

KIZLAR DA ERKEKLER DE CİNSEL BİLGİ CAHİLİ

ULUSAL Adölesan Jinekoloji Derneği Başkanı ve Ankara Tıp Fakültesi Kadın-Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, 10-18 yaşlarını kapsayan adölesan genç kızlarının yüzde 40'ının gebeliğin nasıl oluştuğunu bilmediğini, yüzde 30'unun da yanlış bilgilere sahip olduğunu vurguladı. Cengiz'in verdiği istatistiki bilgiler ise şöyle:

Eğitim düzeyi arttıkça, evlenme yaşı ve gebe kalma oranı düşüyor. İlkokul eğitimi dahi almadan erken yaşta evlenenlerin doğurganlık oranı yüzde 22 iken, ilkokul mezunlarında bu oran yüzde 10.4'e, ortaokul ve daha yüksek tahsilli grupta ise yüzde 7'ye düşüyor.

Ergenlik çağı kız çocuklarının yüzde 40'ı gebeliğin nasıl oluştuğunu bilmiyor. Yüzde 35'i ise yanlış biliyor. Erkeklerin yüzde 22'si kadın üreme organlarından hiçbirini bilmiyor. Kızların ise yarıdan çoğu erkek üreme organlarını bilmiyor. Anne-babalar ya cinselliği tabu olarak görüyor veya kendileri de bilgisiz ve bu yüzden çocuklarına yardımcı olamıyorlar.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle