GeriGündem 2000 yılın tehlikesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2000 yılın tehlikesi

Gelecek bin yılda insanlığı tehdit edecek en büyük tehlikenin virüsler olduğu bildirildi. ABD Hastalık Kontrol Merkezi virüs hastalıkları uzmanı Dr. Brian Mahy, ‘‘tehlikenin çok yakın ve çok ciddi olduğuna’’ dikkat çekti. Virüs hastalıklarının yaygınlaşmasına, giderek artan hava sıcaklığının yanı sıra, büyük kentlerdeki nüfus yoğunluğunun artması ve insanların antibiyotiklere bağımlı hale gelmesi neden gösteriliyor. Öte yandan, artık antibiyotikler sayesinde yenildiği sanılan verem ve belsoğukluğu gibi hastalık mikroplarının da antibiyotiğe dirençli yeni türler geliştirerek yeniden ortaya çıktıkları görüldü.

Virüsler ılık iklimlerde daha çok ürüyor ve kalabalık yerlerde çok kolay yayılabiliyor. Uzmanların verdikleri bilgiye göre, içinde bulunduğumuz yüzyılda sıtma, veba, sarı humma, menenjit ve kolera salgınları ortaya çıktı. Bunlara ek olarak AİDS, Ebola, Hantavirus ve çayır kurdu hastalığı (Lyme disease) gibi virütik hastalıklar büyük oranda can aldı.

Virütik hastalıktlardan ölen Amerikalıların 1. ve 2. dünya savaşları ile Kore ve Vietnam savaşında hayatını kaybeden Amerikalılardan fazla olduğu belirtildi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle