200 hedef vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı sınırötesi harekatta terör örgütüne verilen zarar ve operasyonun ayrıntılarını açıkladı.

Haberin Devamı

İşte Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yaptığı basın açıklaması... 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde, Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde icra ettiği harekatın hasar ve zayiat tespiti ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir.

OPERASYONUN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

      16 Aralık 2007 tarihinde icra edilen harekat esnasında, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde pek çok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilmiş, defalarca doğrulanmış ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) savaş uçaklarımız ve karada konuşlu ateş destek unsurlarımız tarafından ateş altına alınmıştır.

Haberin Devamı

      En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı hava harekatında, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vurulmuştur.

      Bu kapsamda; PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edilmiştir. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir.

      Terörist kayıpları konusundaki çalışmalar devam etmekle birlikte; ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Bu rakamlara hava harekatı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir. Ayrıca, çok sayıda yaralı teröristin, Irak'ın kuzeyinde yer alan Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldüğü tespit edilmiştir.

      22 Aralık 2007 tarihinde uçaklarımız ve ateş destek vasıtalarımız tarafından icra edilen harekatta ise, Zap bölgesinde bulunan PKK terör örgütüne ait barınaklar ve uçaksavar mevzileri vurulmuştur.

Haberin Devamı

      Harekata katılan uçaklar tarafından çekilip basın mensuplarına dağıtılan filmlerde, hedeflerin ne kadar özenle seçildiği ve büyük bir doğrulukla vurulduğu açıkça görülmektedir. Hava fotoğrafları ise hedeflerin vurulmadan önceki ve sonraki durumlarını göstererek, hava harekatının hedefler üzerindeki etkisini analiz etme imkanı sağlamaktadır.

      Öte yandan, 24 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve merkezi hükümeti temsilen yapılan basın toplantısında, bir yetkilinin ağzından verilen "hava harekatında bir çok sivilin hayatını kaybettiği" şeklindeki beyanat tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır.

Haberin Devamı

      Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edecektir.

      Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

HAVA HAREKATINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

F-16'LAR YİNE BOMBA YAĞDIRDI

'KEŞİF UÇUŞUNDAN HABERİMİZ VAR, BOMBARDIMANDAN YOK'
Irak'ın başkenti Bağdat'taki Amerikan karargahı, “Türk hükümetinin, Irak'ın kuzeyinde bugünkü keşif uçuşları hakkında kendilerine bilgi verdiğini” bildirdi. İngiliz Reuters ajansının haberine göre, Bağdat'taki Amerikan karargahı, “ancak Türk savaş uçaklarının bombardımanından haberimiz yok” dedi. Irak'taki ABD komutanlığının sözcüsü Tuğamiral Greg Smith, “İki Türk F4 savaş uçağının Irak hava sahasına girdiğini biliyoruz. Keşif için sefer yapıldığı bilgisini aldık. Uçakların bombardımanı hakkında bilgimiz yok” diye konuştu.


Reuters Haber Ajansı Kürt kaynaklara dayandırdığı haberinde Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü kamplarını bombaladığını duyurdu.

Kürt yetkili Hüseyin Tamar operasyonda kimsenin yaralanmadığını, bölgenin bu ay başında boşaltıldığını da açıkladı.

SINIRDA ALARM

Haberin Devamı

Şırnak ve Hakkari’nin Şemdinli ilçeleri arasındaki Kuzey Irak sınırında ise birliklere ‘Kırmızı alarm’ verildi. Bu nedenle yol güzergahlarında oluşturulan kontrol noktalarında durdurulan kapalı kasa kamyonlar didik didik aranıyor. Kamyonlar ve sivil araçtaki kişilerin kimlikleri kontrol ediliyor, ayrıca üst araması yapılıyor. Askeri hareketliliğin devam ettiği bölgede, birlikler arasında asker kaydırmaları da göze çarpıyor.

NÖBET KULÜBELERİNE TEL ÖRGÜ

Bu arada PKK terör örgütünün, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a gerçekleştirdiği nokta operasyonlarına misillemede bulunacağı istihbaratı alındı. Bu yüzden bölgedeki kentlerde canlı bomba alarmı verildi. Askeri birliklerdeki nöbet kulübeleri de, teröristlerin el bombalı saldırılarına karşı tel örgüyle kaplandı. Birliklere gıda maddesi getiren sivil araçların ise didik didik aranmasından sonra askeri birliğe geçişine izin veriliyor. 

Haberle ilgili daha fazlası: