GeriGündem 20 yaş altı ne diyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 yaş altı ne diyor

20 yaş altı ne diyor
Abone Olgoogle-news

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirlere göre 20 yaşından küçük kişilere sokağa çıkma yasağı geldi. Peki 20 yaşından küçükler bu konuyla ilgili ne düşünüyor? Kararı destekleyenler de var, neden sadece biz, karar herkes için uygulansın diyenler de...

ÇOK YERİNDE BİR KARAR
Emirhan Civelek (20,-Kayserispor futbolcusu): Bence çok doğru bir karar çünkü gençler dışarıda vakit geçiriyor ve virüs taşıyıcısı konumuna geliyor. Hastalığın daha fazla yayılmaması için böyle bir karar verildi biz de sporcular olarak tabii ki bu karara uyuyoruz. Zaten yasak gelmeden önce de evdeydik. Evde antronörlerimizin verdiği programlar var onları uyguluyorum, her gün düzenli şekilde spor yapıyorum. Bizim her zaman kendimizi hazır tutmamız gerekiyor çünkü tekrar sahalara ne zaman döneceğimiz belli değil. Bu dönemi kendime faydalı şekilde geçirmeye çalışıyorum.

ÇALIŞANLAR DA VAR
Öyküm Bozkurt (18-üniversite öğrencisi): Bence mantıklı bir adım ama bunun tüm yaş gruplarına uygulanması gerekir. 20 yaşının altında çalışmak zorunda olan insanlar ve bu insanların kazandığı paralarla geçinen aileler var. Onları da düşünmek gerekiyor. Öğrenci gençler açısından problem yok yeter ki bu virüs dursun. Biz zaten evden çıkmıyorduk ama çalışanlar için ekonomik anlamda çözümler üretilmeli.

NEDEN BİZ
Aleyna Serep Tüt (18-lise öğrencisi): Ben zaten hep evdeydim bir şey değişmedi benim açımdan. Sınavlara hazırlık yılım ve ona çalışıyorum. Bana alınan karar mantıksız geliyor. Sadece 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı değil bence herkes için sokağa çıkma yasağı gelmeli. Ama tabii bu karar hiç olmamasından daha iyi.

YERİNDE BİR KARAR
Emir Akar (17-lise öğrencisi):
20 yaşının altındakilere yönelik sokağa çıkma yasağının yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü akranlarım sokağa çok fazla çıkıyordu. Ben zaten uzun süredir sadece fırına, markete gitmek için sokağa çıkıyordum. Biz risk grubunda değiliz ama dışarı çıkarak hastalığın yayılmasına olanak sağlıyorduk. 20 yaş altındakilerin sahillerde, sokaklarda buluştuğunu duyuyordum, sosyal medyada karşıma çıkıyordu. En kötü mahallede topanıyorlardı. Sosyal mesafe kuralına da uymuyorlardı. Bu kısıtlamayla hastalığın yayılması azalacak.

MANTIKLI GENÇLER BU KARARI DESTEKLER
Beril Ece Kalaycı (17-lise öğrencisi):
Ben zaten çıkmıyordum. Kısıtlamayı duyunca da şaşırmadım. Whatsapp gruplarında konuştuğum arkadaşlarımdan bazıları tepki gösterdi, “Bizim peşimizi bıraksınlar” gibi espirili yorumlar yapanlar oldu ama bana sorarsanız sınırlama kararı doğru. Mantıklı gençler olayın sonuçlarını düşünüp bu kararın neden alındığını fark eder zaten. Annem pandemi hastanesinde çalışan bir doktor bu yüzden onunla kalamıyorum, arada bir onu görmek için dışarı çıkıyordum ama artık çıkmayacağım.

ETRAFIMIZDAKİLERİ DE DÜŞÜNMEMİZ GEREKİR
Selen Ateş (20-üniversite öğrencisi)
Ben aslında Şubat 2000 doğumluyum yani 20 yaşımı bitirdim ancak kısıtlama 1 Ocak 2000 doğumlulardan itibaren başladığı için ben de yasağa tabiyim. Zaten evden çıkmadığımız bir süreç geçiriyoruz. Okullar tatil olduğundan beri bir tek markete gidiyordum. Benden daha küçük yaştakiler bilinçli olmadığı ve dışarı çıkıp virüsü yaydıkları için bu karar verildi. Ben de gözlemliyordum gerçekten çıkanlar vardı, evlerde toplananlar vardı. Biraz da etrafımızdaki insanları düşünmemiz gerekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle