GeriGündem 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Başvuru şartları neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Başvuru şartları neler?

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Başvuru şartları neler?

MEB sözleşmeli öğretmen alım takvimini açıkladı. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin başvuruların tarihleri, geçtiğimiz haftalarda netleşmişti. Peki, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim açıklandı. Gözler şimdi başvuru sürecinin başlaması ve ardından sürecin ilerleyen aşamalarında. İşte, 2020 sözleşmeli öğretmen alımı hakkında ayrıntılar...

2020 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimine göre 6-10 Ocak'taki ön başvuruların ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak'ta ilan edilecek.

Sözlü sınavlar 5-22 Şubat'ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat'ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart'ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart'ta duyurulacak.

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2018 veya 2019 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvurular elektronik ortamda "https://ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Başvuru onayları, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

EN ÇOK ATAMA O BRANŞLARDA

Bakanlığın internet sitesinden sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı alanlar ve kontenjanların listesi de açıklandı.

Buna göre, en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliği oldu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False