2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar! 'En son 1992'de böyle yağdı'

Kastamonu’nun Küre ilçesinde etkili olan kar yağışının ardından vatandaşlar, ellerinde küreklerle 2 metreyi aşan karda kaybolan araçlarını arıyor. En son 2 metreyi bulan karın 1992 yılında yağdığını ve o günden bu tarafa böyle kar yağışı görmediğini söyleyen Aydın Çelik, “54 yıldır Küre ilçesinde ikamet ediyorum. 1992 yılında buna benzer böyle bir kar yağmıştı. Bu kar yağışı da o günleri aratmadı. Aracın üzeri tamamen kapalıydı, gördünüz üzere araç tamamen karın altında kalmıştı. Bu yükseklikte kar vardı. Şu anda güç bela aracımızı karın altından çıkartabildik." dedi.

Haberin Devamı

Kastamonu’da son 10 gündür etkili olan kar yağışı durdu. Tipi şeklinde etkili olan kar yağışı sebebiyle Kastamonu’nun bazı ilçelerinde hayat durma noktasına geldi. İl merkezi ile bazı ilçelerin birbiriyle bağlantısı kesilirken bazı bölgelerde de çığ düştü. Kar yağışının durmasıyla birlikte evlerinden çıkan vatandaşlar, 2 metreyi aşan karda kaybolan araçlarını bulmak için arayışlarını sürdürüyor. Vatandaşlar, ellerinde küreklerle hem evlerinin önünü ulaşıma açıyor hem de karın altında kaybolan araçlarını kardan temizleyerek kurtarmaya çalışıyor.

2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar En son 1992de böyle yağdı

Mehmet Öztürk, “İki gündür şiddetli kar yağıyor. Bende karın altında kalan aracımızı çıkarmaya çalışıyorum. Yoğun bir kar yağışı oldu. Kar yağışı dindi, bizde şimdi arabamızı arayıp taradık ve bulduk. Karın altında kalan aracımızı çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar En son 1992de böyle yağdı

"EN SON BU KADAR KAR, 1992 YILINDA YAĞDI"

En son 2 metreyi bulan karın 1992 yılında yağdığını ve o günden bu tarafa böyle kar yağışı görmediğini söyleyen Aydın Çelik ise “54 yıldır Küre ilçesinde ikamet ediyorum. 1992 yılında buna benzer böyle bir kar yağmıştı. Bu kar yağışı da o günleri aratmadı. Aracın üzeri tamamen kapalıydı, gördünüz üzere araç tamamen karın altında kalmıştı. Bu yükseklikte kar vardı. Şu anda güç bela aracımızı karın altından çıkartabildik. Rahat bir nefes aldık bizde. Benim aracımın hemen yanında bir minibüs görünüyor. O minibüste bir esnaf arkadaşımızın. Dükkanlarını da açamadılar, demek ki minibüsü de açamadılar. Biz, kendimiz karı kürüyüp aracımızı bulduk ve üzerini açtık. 1992 yılından beri böyle kar görmemiştik. O tarihten bu tarafa ilk defa böyle bir kar yağışı gördük, yaşadık. Şu anda Küre’ye yağan kar 2 metreyi geçmiştir. Çatılardan da belli zaten, daha bu sinmiş hali” diye konuştu.

Haberin Devamı

2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar En son 1992de böyle yağdı

CİDE'DE KAR KALINLIĞI 2 METREYE YAKLAŞTI

Kastamonu'nun Cide ilçesi Yurtbaşı köyünde, 10 gündür etkili olan yağış sonrası kar kalınlığı, 2 metreye yaklaştı. Köyün gençleri, kar nedeniyle evlerinden çıkamayan ve haber alamadıkları köylüler için harekete geçti. Gençler, yaşlılar için gün boyu çalışarak, küreklerle 50 hanelik köyün yollarını açtı. Köylülerden Hüseyin Yurdakul, "Bölgemizde son yılların en şiddetli kar yağışı yaşandı. Yollarımız komple kapandı, elektriklerimiz kesildi, iletişim de sınırlı şekilde. Köy gençleri olarak örgütlenerek ilk olarak camimizin yolunu açtık çünkü cami, tüm köylülerimizin namaz kılmak için bir araya gelebildiği tek ortak nokta. Camiye gelemeyen kişileri tespit ederek yollarını açmak için çalışma başlattık. Köyümüzdeki tüm köylülerimize çok şükür ulaştık" dedi.

Haberin Devamı

Köy halkı, ana yollarının açılması ve elektriklerinin gelmesi için de yardım istedi.

2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar En son 1992de böyle yağdı

 

Haberle ilgili daha fazlası: