GeriGündem 2 bin tüp bebeğimiz var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 bin tüp bebeğimiz var

Abone Olgoogle-news

Ege Üniversitesi Aile Planlaması İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Tavmergen, Türkiye'de 1989 yılından bugüne kadar yaklaşık 2 bin tüp bebeğin dünyaya geldiğini belirtti. Tüp bebeklerin yüzde 70'ini tek bebekler, yüzde 30'unu da ikiz, üçüz ya da dördüzler oluşturuyor. Tavmergen, Türkiye'de tüp bebek yöntemininin uygulanması ve bu yöntemle çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin sayısında artış olduğunu bildirdi. İlk tüp bebek merkezinin 1988'de Ege Üniversitesi'nde kurulduğunu ve ilk 11 tüp bebeğin de bu merkezde dünyaya geldiğini ifade eden Doç. Tavmergen, kendi merkezlerini, zamanla başta Ankara ve İstanbul olmak üzere diğer illerde açılan tüp bebek merkezlerinin izlediğini söyledi. Tavmergen, halen Türkiye'de 8'i üniversite bünyesinde yer alan ruhsatlı 24 merkez bulunduğunu kaydetti. Tavmergen, Türkiye'deki en büyük tüp bebeğin, İstanbul'da yaşayan 9.5 yaşında bir kız çocuğu olduğunu belirtti.

Dünyada ilk olarak 1978 yılında İngiltere'de gerçekleştirilen uygulamaya, Türkiye'de ilgi gösteren aile sayısının arttığını dile getiren Tavmergen, bir tüp bebeğe sahip olmanın maliyetinin, tüp bebek merkezlerine göre değiştiğini kaydetti. Tavmergen şu bilgiyi verdi:

‘‘Türkiye'de şu anda en ucuz maliyetle, Ege Üniversitesi'ndeki tüp bebek merkezi hizmet vermektedir. Buradaki tüp bebek tedavisi, ilaçlarıyla birlikte 500-750 milyon lira arasındadır. Ama bazı merkezlerde ilaçlar hariç sadece tedavi için 3500-5500 dolar arasında ücret talep edildiği şeklinde duyumlar alıyoruz.’’False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle