GeriGündem 18 milyon öğrenci bugün karne aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

18 milyon öğrenci bugün karne aldı
refid:28028786 ilişkili resim dosyası

18 milyon öğrenci bugün karne aldı ve çocukların iple çektiği iki haftalık tatil başladı. Diyarbakır'da Ferzat Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencileri, ilk kez Kürtçe yazılı karnelerini aldı. Ankara'da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, zayıfı olan bir öğrenciye "Fizikçi Mehmet Ali'ye takmış' diyerek gülüşmelere neden oldu. Peki ‘kırık’ notları olan öğrenciler bu durumu ailelerine nasıl açıklayacak? Veliler ne yapmalı? İşte verimli ve eğlenceli tatil için önerilerden, uzman görüşlerine karneyle ilgili her şey...

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karne alarak 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline girecek.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 9 Şubat Pazartesi başlayacak. Yarıyıl tatilinde öğretmenlerin il içi ve iller arası özür grubu yer değiştirmeleri ile 15 bin öğretmen kadrosuna ilk atamalar gerçekleştirilecek. İkinci dönem 12 Haziran Cuma günü sona erecek.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

İlk yarıyılın sonunda karnesi iyi olan öğrenciler rahat bir nefes alırken, zayıf notu olanlar ise tatile buruk giriyor.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, Bilfen Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Tuğçe Kılıç, Psikoloji İstanbul’dan Psikolog Tolga Erdoğan ve Medical Park Trabzon Hastanesi’nden Psikolog Niltem Hürfikir, ailelere şu önerilerde bulundu:

Çocuğunuzun karnesindeki zayıf not sizin için bir sürpriz ise ciddi bir sorun var demektir. Acilen okul görüşmeleri yapılmasında ve danışmanlık alınmasında fayda var. Ancak bu beklediğiniz bir durumsa endişelenmeye gerek yok. Çözüm odaklı düşünerek, yapılması gerekenler üzerinde durulmalı.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

Sadece karnedeki kötü notları değerlendirmeyin. Çocuğun diğer olumlu özelliklerini görmesini engellerseniz, kendisini tümden başarısız olarak değerlendirir.
Oyun ve etkinlikler aracılığıyla çaba göstererek ders notlarını düzeltebileceğini anlamasına yardımcı olun.


Aşırıya kaçmadan biraz daha geç yatıp, geç kalkmasına izin verin.
Mutlaka herkesin iyi olduğu bir alan vardır. Bu alanı öne çıkarmaya çalışın. Çünkü öğrencinin başarı duygusunu yaşaması gerekiyor.
Asla yaşıtları ya da kardeşleriyle kıyaslamayın.
Her durumda, dönem boyunca gösterdiği çaba için onu takdir edin.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

SEVİLDİĞİNİ HİSSETTİRİN
Ne olursa olsun ona sevildiğini hissettirin. “Seni olduğun gibi, her yönünle seviyorum, yaptığın ya da yapmadığın hiçbir şey benim sana olan sevgimi değiştirmez” mesajını verin.
Derslerde potansiyeli ölçüsünde başarılı olamamış öğrenciler de, başarısı yüksek olanlar gibi tatilde bol bol oyun oynamalı. Çünkü oyun çocuğun kendisini ifade etme aracıdır. Bu oyuna anne-babanın da katılması çocuğu bilişsel ve sosyal açıdan en çok geliştiren yöntem.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

Tatilde her çocuk yaşına göre uygun zamanlarda gündelik ders çalışabilir. 15 günlük arada eğitim kavramından kopmaması için bu önemli.
Tatili verimli ve keyifli geçirmesi için mutlaka kendilerine bir program hazırlamasını sağlayın. Programda dinlenme ve eğlenmeye olduğu kadar zayıf derslerin telafisi ya da eksik olduğunu düşündüğü konuları tekrar etmek de olmalı.
Çocuğa bir hobi kazandırmak için tatil aralıkları en uygun zaman. Onun özel yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre birlikte seçebileceğiniz hobiler hem sosyalleşmeleri, hem de keyifli vakit geçirmeleri için iyi bir fırsat.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı ORTAOKULDA KARNE HEDİYESİ


Çocuklar tatil döneminde teknolojiyi serbestçe kullanmak ister. Uzun süre bilgisayar başında oturmak, televizyon izlemek hem psikolojik, hem de sosyal gelişimlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle çocuğunuzla birlikte karar alarak, her iki tarafın de memnun olacağı şekilde teknoloji kullanımına sınırlamalar getirin.

Zayıfı olan çocukların üzerine sürekli, “Ders çalış, kitap oku, eksik konularını tamamla” gibi olumsuz ve emredici sözlerle gitmek yerine doğru zamanda kitap okuması, eksiklerini tamamlaması için desteklemek, motive etmek daha olumlu sonuçlar verir.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

YGS martta LYS haziranda

İKİNCİ dönem 12. sınıflar için sınav maratonuyla geçecek. Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar günü yapılacak. İkinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise haziran ayında 5 oturumda düzenlenecek.


LYS-4 (Sosyal Bilimler):
13 Haziran Cumartesi
LYS-1 (Matematik): 14 Haziran Pazar
LYS-5 (Yabancı Dil): 14 Haziran Pazar
LYS-2 (Fen Bilimleri):
20 Haziran Cumartesi
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya):
21 Haziran Pazar

TEOG 29-30 Nisan’da

ORTAOKUL 8’inci sınıfta okuyan yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrenci Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında nisan ayında düzenlenecek ortak sınavlara katılacak.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

Sınavda Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sorumlu olacaklar.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

TEOG ortak sınavları 29-30 Nisan’da, bu yazılılara giremeyenler için mazeret sınavları ise 16-17 Mayıs’da düzenlenecek. Sonuçların haziran ayında açıklanması planlanıyor.

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False