17 Aralık soruşturması hakkında takipsizlik kararı

Güncelleme Tarihi:

17 Aralık soruşturması hakkında takipsizlik kararı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 17, 2014 18:51

Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Ekrem Aydıner, 17 Aralık "Rüşvet ve Yolsuzluk" soruşturmasına 305 gün sonra takipsizlik kararı verdi. 65 sayfalık takipsizlik kararında, işadamı Rıza Sarraf, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 53 kişi hakkında "Usulüne uygun delil toplanmadığı, suçun unsurlarının oluşmadığı ve herhangi bir örgüte rastlanmadığı" belirtildi.

Haberin Devamı

"KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA..."

Takipsizlik kararında, 53 kişi hakkında, tüm şüphelilerin "suç işlemek için örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve yönetmek, suç örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak, suçtan elde edilmiş mal varlığını aklamak, sahte belge düzenlemek, rüşvet vermek, kaçakçılık, fuhuş için kadın temin etmek" suçlarından haklarında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildiği ifade edildi.

ASLAN'IN DOSYASI AYRILDI

Savcı Ekrem Aydıner, aynı soruşturmada yer alan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın eyleminin ise "Yardım Toplama Kanunu'na muhalefet" niteliğinde değerlendirildiğinden, dosyasının ayrılmasına ve hakkında işlem yapılması için İstanbul Valiliği'ne gönderilmesine karar verdi. Arslan hakkında diğer tüm suçlardan ise takipsizlik kararı verildi.

Haberin Devamı

KARARIN BİR ÖRNEĞİ TBMM'YE GÖNDERİLECEK

Karar kesinleştiğinde, şüpheliler hakkında verilmiş adli kontrol kararlarının kaldırılması ve malvarlığı üzerine konulmuş tedbir kararlarının da kaldırılması hükmü kuruldu. Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutuları içinde bulunduğu iddia edilen 4,5 milyon doların İstanbul Valiliği'ne gönderilmesine, diğer eşyaların ve paraların ise sahiplerine iadesine karar verildi. Takipsizlik kararının son bölümünde ise şu ifadeler yer aldı: "Kararın bir örneğinin, haklarında yasama dokunulmazlığı bulunması nedeniyle tarafımızdan soruşturma yapılamayan, ancak Meclis Soruşturma Komisyonu tarafından soruşturma yapıldığı 27 Haziran 2014 tarih ve 2014/184781 sayılı yazıları ile bildirilen kişiler yönünden, gereğinin takdiri için TBMM Başkanlığı'na gönderilmesine karar verildi."

21 ARALIK'TA TUTUKLANMIŞLARDI

21 Aralık 2013'te 'Rüşvet ve yolsuzluk' soruşturması kapsamında tutuklanan Süleyman Aslan, Barış Güler, Rıza Sarraf ve Kaan Çağlayan Metris Cezaevi'ne konulmuştu. Süleyman Aslan tutuklandıktan 56 gün sonra; Rıza Sarraf, Barış Güler ve Kaan Çağlayan ise 70 gün sonra tahliye edilmişti.

TOKİ DOSYASI VE FATİH BELEDİYESİ'NE YÖNELİK YAPILAN OPERASYONLARA DA TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

Haberin Devamı

17 Aralık Soruşturması, Fatih Belediyesi, TOKİ Dosyası ile Rıza Sarraf ile eski bakan çocuklarının bulunduğu soruşturma dosyaları olmak üzere 3 ayrı soruşturma dosya olarak ele alındı. Savcı Ekrem Aydıner, 17 Aralık'ta Fatih Belediyesi'ne yönelik yapılan operasyonda, aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de bulunduğu 100 kişi için de takipsizlik kararı vermişti.
Yine aynı operasyonda gözaltına alınan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar ve işadamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu TOKİ Dosyası'nda toplam 60 kişi hakkında da takipsizlik kararı verilmişti.

17 ARALIK SORUŞTURMASI İÇİN TEK DAVA

Haberin Devamı

Öte yandan, 17 Aralık soruşturması kapsamında Fatih Belediyesi çalışanlarına yönelik yazılan iddianame ise 24 Nisan 2014'te mahkeme tarafından kabul edilmişti. İddianamede, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir'in "Yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama" ve "Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar, diğer 20 sanığın ise "Rüşvet Almak", "Rüşvet vermek" ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlarından 6'şar yıldan 17'şer yıla kadar ayrı ayrı hapsi talep edilmişti.
17 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan ve kabul edilen tek iddianame kapsamında, 21 sanık 11 Kasım günü hakim karşısına çıkacak.

17 Aralık soruşturması hakkında takipsizlik kararı
25 ARALIK SORUŞTURMASINA TAKİPSİZLİK KARARI

17 Aralık soruşturması hakkında takipsizlik kararı
2 BAKAN OĞLU İLE REZA ZARRAB TUTUKLANDI

Haberle ilgili daha fazlası: