GeriGündem 16 milyonun karne günü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 milyonun karne günü

Abone Olgoogle-news

Öğrenciler ve öğretmenler, eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, 9 Eylül'e kadar 3 ay boyunca dinlenerek atmaya çalışacak.

Ankara Aydınlıkevler İlköğretim Okulu'nda yapılan törende öğrencilere karnelerini dağıtan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, anne-babalardan, geçici bir dönem için karnelerinde kırık olan çocukları üzmemelerini, aşağılamamalarını istedi. Bostancıoğlu, ''Çünkü hiçbir karne, çocuklarımızdan değerli değildir'' dedi.  

2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılı'nın sona ermesi dolayısıyla Aydınlıkevler İlköğretim Okulu'nda, Bostancıoğlu'nun da katılımıyla tören düzenlendi.

Törende, Diyarbakır'da 1997 yılında şehit düşen öğretmen Lütfü Ölmez'in oğlu, ilköğretim 3. sınıf öğrenci Alper Ölmez, Bakan Bostancıoğlu'na çiçek verdi.

Daha sonra konuşan Bostancıoğlu, törenin, 3 kuşağı biraraya getirdiğini, bu tabloyu görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, başarılı bir öğretim yılının geride kaldığını söyledi.

Bostancıoğlu, Türkiye'nin, OECD'nin düzenlediği başarı seviyesini ölçme çalışmasına katıldığını belirterek, gelecek yıl sonuçlar açıklandığında, Türk öğrencilerin pek çok Avrupa ülkesi öğrencisinin önünde yer alacağına inandığını bildirdi.

Öğrencilerin yıl içinde ellerinden geldiği kadar çalıştıklarını, ancak buna rağmen bazı öğrencilerin karnesinde zayıf not bulunabileceğini kaydeden Bostancıoğlu, çocukların çalışarak durumlarını düzelteceklerine olan inancını dile getirdi.

Çocukların başarı için gösterdiği gayretin önemine işaret eden Bostancıoğlu, ''Velilerden, herkesten dileğim, geçici bir dönem için karnelerinde kırık olan çocuklarımızı üzmesinler, kırmasınlar,aşağılamasınlar, bezginliğe sürüklemesinler'' dedi.

Hiçbir karnenin çocuklardan değerli olmadığını vurgulayan Bostancıoğlu, çocuklardan, yaz tatilinde dinlenmelerini, eğlenmeleriniancak kitap okumayı da ihmal etmemelerini istedi.

Öğrenci Seçme Sınavı'nın 2 gün sonra yapılacağını anımsatan Bostancıoğlu, bu sınava katılacak öğrencilere de başarılar diledi. 

''OKULLAŞMA ORANI ARTTI''

Bostancıoğlu, 2001-2002 yılının okullaşma oranları açısından çok verimli geçtiğine dikkati çekerek, ilköğretimde yüzde 100'lere yaklaşan oranın, okul öncesinde yüzde 10, ortaöğretimde yüzde 64, yükseköğretim de yüzde 28 düzeyine ulaştığını belirtti.

8 yıllık zorunlu eğitimin daha fazla çocuğun eğitim görmesini sağladığını ifade eden Bostancıoğlu, yapımı süren dersliklerle, sınıf mevcudunu 30'a indirmeye çalıştıklarını anlattı.

OKULLAR 9 EYLÜL'DE AÇILACAK

2002-2003 öğretim yılı, 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İlk yarıyıl 31 Ocak 2003 tarihinde sona erecek. Öğrenciler 3-14 Şubat 2003 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapacaklar. 2002-2003 öğretim yılının ikinci dönemi 17 Şubat 2003'de başlayıp, 13 Haziran 2003 tarihinde sona erecek.

TATİLDE SINAV MARATONU

Yaz tatili, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na giren ilköğretim son sınıf öğrencileri ile lise son sınıf öğrencileri için heyecanlı bir bekleyiş içinde geçecek. 9 Haziran 2002Pazar günü, Fen ve Anadolu liseleri ile bazı meslek liselerine öğrencialmak amacıyla gerçekleştirilen sınava katılan öğrenciler, sonuçları, Temmuz ayının son haftası içinde öğrenecekler.

Lise son sınıf öğrencileri de tatile girdikten 2 gün sonra yaşamlarının bundan sonraki aşamasına yön verecek Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ter dökecekler. ÖSS'ye 1 milyon 540 bin 405 aday katılacak. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar, ÖSS'ye katıldıktan sonra, 23 Haziran Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na girecekler.

Sınavı kazanacak adaylar, tercihlerle ilgili işlemlere başlayacaklar.

ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARI

Lise son sınıf öğrencilerinin sınav heyecanı ÖSS'den sonra da devam edecek. Ders notlarını yükseltmek veya başarısız oldukları derslerden geçmek isteyen öğrenciler, bu derslerden sınava girecekler.Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler de sorumluluk sınavlarına katılacaklar. Sınavlar, öğrencilerin ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanmasında kullanılacak diploma notlarının zamanında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne ulaştırılabilmesi için 2 hafta sürecek.

Ortalama yükseltme sınavlarına, yıl sonu başarı ortalamasını yükseltmek veya başarısız oldukları derslerden geçmek isteyen öğrenciler katılıyor. Söz konusu sınavlar, her yıl eğitim-öğretim yılının sona ermesinin hemen ardından yapılıyor. Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler de ortalama yükseltme sınavlarından sonra sorumluluk sınavına alınıyorlar.

DEVLET PARASIZ YATILILIK SINAVI

İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarındaki öğrencilerin katılacağı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ise 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sınav sonuçlarının Ağustos ayının birinci haftasında açıklanması planlanıyor.

ÖĞRETMEN ADAYLARI DA TERLEYECEK

Sınav heyecanını, öğrencilerin yanı sıra öğretmen adayları da yaşayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla Ağustos ayı içinde 30 bin öğretmen atamayı planlıyor. Öğretmen olarak atanmak isteyen adaylar, 6-7 Temmuz 2002 tarihlerinde gerçekleştirilecek Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) terleyecekler. Sınavda başarı gösterecek adayların atamaları, aldıkları puanlara göre bilgisayar kurasıyla gerçekleştirilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle