1591 rakımlı Çiğiltepe’nin kahramanları

1591 rakımlı Çiğiltepe’nin kahramanları

Mustafa Kemal tarafından ‘Büyük Taarruz’ emrinin verilmesinin ardından Miralay (Albay) Reşat Bey, Çiğiltepe sırtlarını almakla görevlendirildi. Tepe 27 Ağustos günü söz verilen ‘yarım saat’ten kısa bir süre sonra düşmandan kurtarılırken geride Atatürk’ü de ağlatan bir kahramanlık öyküsü kaldı.

Haberin Devamı

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesindeki Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Astsubay Kıdemli Çavuş Osman Ataç, burada yaptığı konuşmada, şehitliğin, komutanlarına söz verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı için intihar eden 57. Tümen Komutanı Reşat Bey ve silah arkadaşlarının aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla yaptırıldığını söyledi. Ataç, 100 subay ve Mehmetçik’in mezar taşı bulunan şehitliğin 22 Haziran 1996’da ziyarete açıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

ATATÜRK: NE ZAMAN ALACAKSINIZ
REŞAT BEY: YARIM SAAT SONRA

“26 Ağustos 1922 sabahından itibaren Büyük Taarruz sırasında cephe genelindeki harekâtta gelişme kaydedilmesine rağmen, Çiğiltepe bölgesindeki 57. Tümen’in ilerlemesi, olumsuz arazi koşulları ve kuvvetli düşman tahkimatı nedeniyle bir süre sonra yavaşlamıştır. 27 Ağustos’ta 57. Tümen taarruzlarını tekrar hızlandırmak için ihtiyatlarını da muharebeye sokar. Tam o sırada Mustafa Kemal Paşa, sahra telefonu vasıtasıyla saat 10.30’da Reşat Bey’i arar. ‘Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız?’ diye sorar. Albay Reşat da ‘Yarım saat sonra alacağız’ yanıtını verir. Reşat Bey, saat 10.45’te düşmanın halen direndiğini görür. Gazi Mustafa Kemal, 11.00’de 57. Tümen Karargâhı’nı yeniden aradığında, Albay Reşat’ın ‘yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü tutamadığımdan dolayı yaşayamam’ notunu bırakarak intihar ettiğini öğrenir. Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar boşalır. Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdi. Saat 11.45’te ise Başkomutan’ın telefonu çalar, ‘Çiğiltepe alınmıştır komutanım’ haberi gelir.”  Konuşmanın ardından, Kur’an-ı Kerim okundu, şehitlik gezildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: