GeriGündem 15 tatil hangi illerde uzatıldı? Deprem olan yerlerde yarın (3 Şubat) okullar açılacak mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 tatil hangi illerde uzatıldı? Deprem olan yerlerde yarın (3 Şubat) okullar açılacak mı?

15 tatil hangi illerde uzatıldı? Deprem olan yerlerde yarın (3 Şubat) okullar açılacak mı?
Abone Olgoogle-news

Elazığ, Manisa, ve Malatya'da depremden etkilenen bazı okullar için hasar tespit çalışmaları ve yıkım kararları resmi makamlar tarafından kamuoyuna duyuruldu. Yarıyıl tatilinin bitmesinin ardından, deprem olan illerde öğrenci ve velilerin gözü okulların açılacağı tarihe çevrildi. Valiliklerden yapılan açıklamalara göre, deprem olan şehirlerde yarın okullar açılacak mı sorusu yanıt buldu. Depremden etkilenen il ve bazı ilçelerde okullarda yarıyıl tatilinin uzatıldığı duyuruldu. Peki, 15 tatil hangi illerde uzatıldı? İşte, tatilin uzatıldığı iller ve ilçeler.

Elazığ'da can ve mal kayıplarına neden olan 6,8 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla bazı okullarda hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Evlerin ve binaların zarar gördüğü Manisa depreminde de resmi kurumların çalışmaları devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve valilikler deprem olan illerde okulların ileri bir tarihte açılacağı açıklandı. İşte, 3 Şubat Pazartesi günü okulların açılmayacağı ilçeler ve iller.

17 Ocak'ta karnelerini alarak yarıyıl tatiline gören yaklaşık 18 milyon öğrenci için geri sayım devam ediyor. 2019 2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi 3 Şubat Pazartesi günü ilk ders zilinin çalmasıyla başlayacak. Depremden etkilenen illerde ise okullar ileri bir tarihte açılacak. İşte, yarın nerelerde okullar tatil sorusunun cevabına yönelik detaylı bilgiler. 

15 TATİL HANGİ İLLERDE UZATILDI?

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde meydana gelen depremlerin ardından yarıyıl tatilinin iki ilçede 10 Şubat tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, “22 Ocak tarihinde Akhisar ve 28 Ocak tarihinde ise Kırkağaç ilçelerinde meydana gelen deprem nedeniyle; Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 10 Şubat tarihine kadar eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmiştir” denildi.

MANİSA VE MALATYA'DA YARIYIL TATİLİ 1 HAFTA UZATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Elazığ'ın tamamında, Malatya'nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak. Üniversiteler de 17 Şubat'ta açılacak." dedi.

MEB'DEN DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLARA PSİKOSOSYAL DESTEK

Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen çocukların psikososyal yönden desteklenmesi amacıyla “Aileler İçin Çocuklara Yardım Kılavuzu”, deprem ve psikolojik travma konusunda da “Öğretmenler İçin Yardım Kılavuzu” hazırladı. Bakanlık ayrıca depremin yaşandığı bölgede okulların açılması ile birlikte tüm okullarda öğrencilere yönelik üç oturumdan oluşan psikoeğitim programı uygulayacak.

Elazığ merkezli depreminin hemen ardından çocukların yaşadıkları korkuyu yenmeleri için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un PDR uzmanı ve rehber öğretmen meslektaşlarıyla birlikte bölgeye giderek bizzat başlattığı psikososyal destek çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Depremin etkilendiği illerde PDR uzmanları, rehber öğretmen ve oyun terapistleri çocukların yaşadıkları travmayı sağlıklı olarak atlatabilmeleri için yoğun çaba gösteriyor. Öğretmenler ve eğitimcilerin yanı sıra ailelerin de evde çocuklarına doğru adımlarla yardımcı olabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ailelere yönelik bir çalışma hazırladı. Her yaştan çocuğa uygun önerilerin ve deprem travmasını atlamaya yönelik yol haritasının çizildiği “Aileler İçin Çocuklara Yardım Kılavuzu”, Elazığ başta olmak üzere depremden etkilenen illerde okulların açıldığı ilk gün ailelere ve öğretmenlere dağıtılacak.

Psikolojik travma tepkilerinin yaşanan depremin hemen ardından ortaya çıkabileceği gibi gecikmeli olarak sonraki zamanlarda da kendini gösterebileceğinin belirtildiği kılavuzda 5 yaş ve altındaki çocuklar, 6-11 yaş arasındaki çocuklar, 12-17 yaş grubu çocuklarda görülebilecek ortak psikolojik travma tepkileri ele alınıyor. Kılavuzda ayrıca yaşanan tepkiler karşısında izlenmesi gereken yol ve yöntemler yer alıyor.

“Dinleyin, güven verin, oyun oynayın”

“Aileler İçin Çocuklara Yardım Kılavuzu”nda ailelere çocukların ve dolaylı olarak kendilerinin bu zorlu süreci doğal ve sağlıklı atlatabilmeleri için 'çocuklarınızı dinleyin, yaşanan duyguları normalleştirin, çocukların güvende olduklarını hissettirerek rahatlatın, güvende olduklarına dair çocuklarınıza moral verin, onları cesaretlendirmek için takdir edin, oyun oynayın, günlük rutinlerini koruyun, doğru bilgi edinin' gibi öneriler sıralanıyor. En önemlisi de ebeveynlerin de yaşadıklarıyla baş etmeleri için kendilerine zaman ayırmaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekliliğinin altı çiziliyor. Kılavuzda çocuğun deprem sonrasında aşırı tepkilerinin neler olabileceği belirtilerek, böyle durumlarda okul rehberlik servisi ya da ruh sağlığı uzmanlarına başvurmaları öneriliyor. Bakanlık ayrıca depremin yaşandığı bölgede ders zilinin çalmasıyla birlikte tüm okullarda öğrencilere yönelik üç oturumdan oluşan bir psikoeğitim programı uygulayacak.

Deprem ve psikolojik travma öğretmenler için yardım kılavuzu

Öğretmenler için hazırlanan “Öğretmenler İçin Yardım Kılavuzu”nda ise, deprem gibi zorlu bir olayın ardından insanların kendilerini yeniden güvende hissetmek ve depremin olumsuz etkilerini azaltmak için yeterli çaba göstermesi gerektiği bilgisi yer alıyor. Kılavuzda deprem sonrasında kişinin kendisine ve yakınlarına yardımcı olmak için çeşitli öneriler sunuluyor. Kılavuzda travmatik bir olaya verilen ortak tepkiler sıralandıktan sonra deprem sonrasında toparlanmaya yardımcı olabilecek bazı öneriler şu şekilde sunuluyor:

“Sağlığınızı önemseyin, kendinize zaman verin, günlük yaşantınıza devam etmeye çalışın, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin, duygu ve düşüncelerinizi paylaşın, yaşadıklarınızı yazmayı deneyin, ani kararlar almayın, medyayı sağlıklı kullanın, uzmana başvurun.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle