134. sıradan utanıyoruz

134. sıradan utanıyoruz

3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla gazeteciler, İstanbul ve Ankara’da protesto eylemleri düzenledi.

Haberin Devamı

GAZETECİLER İSTANBUL'DA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ YAPTI - FOTO GALERİ

İstanbul’da Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) düzenlediği yürüyüşe katılan gazeteciler, basına yönelik sansürü protesto etmek amacıyla ağızlarını bezle kapattılar. Ellerinde tutuklu gazetecilerin fotoğrafları ile Cağaloğlu Meydanı’ndan İstanbul Valiliği’ne yürüyen gazeteciler, “Hükümet basından elini çek”, “Özgür basın susturulamaz”, “Gazeteci terörist değildir”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı. Yürüyüşe, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, eski Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, CHP İstanbul Milletvekili ve eski Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Ergenekon davasından tahliye olan Tuncay Özkan, kapatılan Karşı Gazetesi çalışanları ve çok sayıda gazeteci destek verdi.

ÖZGÜR OLMAYAN TEK ÜLKE

Haberin Devamı

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Türenç, şunları söyledi: “Freedom House Basın Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye’nin 120’den 134’üncü sıraya düşmesinden utanç duyuyoruz. Ama asıl utanç bu gerçeği yaratanlarındır. Son 15 yıldır ilk kez özgür olmayan ülkeler arasına sokulan Türkiye, ilk kez Avrupa’nın basını özgür olmayan tek ülkesi oldu. Kendimizi aldatmayalım. Bunca ağır baskı altında görev yapmaya çalışan basının özgürlüğünden söz edilebilir mi?”

GERÇEĞİN İÇİNDEYİZ

CHP Milletvekili Oktay Ekşi ise “Freedom House, bizim yıllardan beri söylediğimiz gerçeği görerek Türkiye’yi olması gereken yere koydu. Maalesef bu gerçeğin içindeyiz” dedi.

40 gazeteci hapiste

Ankara’da ise Yüksel Caddesi’nde toplanan gazetecilere vatandaşlar da destek verdi. Eyleme Ankara Milletvekili Levent Gök ile katılan, Ergenekon davasından tahliye olan CHP İzmir Milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay, “Türkiye’de hükümet çok sayıda, ancak tek sesli medya istiyor. Buna direnmeliyiz” dedi. Açıklamada ise 40 gazetecinin yazdıkları haberler nedeniyle cezaevinde bulunduğuna işaretle “Hükümet tarafından baskı uygulanan, alanlarda polisin coplayıp plastik mermi attığı gazetecilerin olduğu bir ülkede basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değildir” denildi. - Selahattin SÖNMEZ/ANKARA


Haberle ilgili daha fazlası: