Geri Gündem 13 bin katil, 11 bin hırsız Civan ve Edesler de cabası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

13 bin katil, 11 bin hırsız Civan ve Edesler de cabası

Abone Olgoogle-news

DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in gündeme getirdiği adi suçlulara af gerçekleştirilirse, cezaevindeki yaklaşık 13 bin katil ve 11 bin hırsız serbest kalacak. Selim Edes, Engin Civan gibi isimler de aftan yararlanacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit tarafından gündeme getirilen adi suçlulara af gerçekleşirse kasten adam öldüren 13 bin, ırza geçmeden yatan 4 bin, hırsızlıktan mahkum 11 bin kişinin serbest kalacağı bildirildi. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in cumhuriyetimizin 75. yılı nedeniyle çıkarılmasını savunduğu, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun sıcak bakmadığı af önerisi Meclis'te kabul edilirse sadece adi suçlular serbest kalacak.

DSP'nin af önerisine siyasiler, ‘‘Selim Edes'ler, Engin Civan'lar, Titancılar da bu aftan yararlanacaksa bunu içimize sindiremeyiz.’’ diyerek karşı çıktılar.

NTV'de Adalet Bakanlığı verilerine dayanılarak verilen habere göre, şu anda halen cezaevlerinde kalan 63 bin 391 mahkum ve tutukludan 45 bin 250'si adi suçlu. Bunların dökümü şöyle:

Kasten adam öldürme 11 bin 959 (617 kadın, 158 çocuk)

Kazayla adam öldürme 1551

Irza geçme 3 bin 673 erkek, 45 kadın, çocuk 319.

Hırsızlık 10 bin 253 erkek, 649 kadın, 365 çocuk.

Gasp ve soygun 4 bin 865

Dolandırıcı 2 bin 633

Kaçakçı 865

Uyuşturucu 3 bin 640

Af önerisine destek yok

DSP'nin af önerisi, TBMM'de ve koalisyon partileri arasında tartışma yarattı. Koalisyon ortakları ANAP ve DTP af önerisine karşı çıktı. Muhalefetten de Ecevit'in önerisine destek gelmedi. Değerlendirmeler şöyle:

Yaşar Okuyan (ANAP Genel Başkan Yardımcısı)

Af tartışmasını yersiz ve zamansız buluyorum. Burada iki olumsuz sonuç ortaya çıkar. Biri hapishanede bulunan vatandaşlar beklentiye girecekler ve gerçekleşmeyince de hüsrana uğrayacaklar. Bu fevkalade yanlıştır. İkinci yanlışlık belirsizliktir. Kim affedilecek, nasıl uygulanacak belli değil.

Saffet Arıkan Bedük (DYP Grup Başkanvekili)

Genel affı gündeme getiren DSP, seçim kararının alınacağı bir dönemde, popülist bir politika yapma gayreti içindedir. Bu öneri seçim yapılacağının bir işaretidir.

Nahit Menteşe (DYP Genel Başkan Yardımcısı)

Affın DSP tarafından gündeme getirilmesini garipsedik. Eğer sen koalisyon ortağıysan, hükümet olarak müzakere etmeli ve gündeme getirilmelisin. Seçim yaklaşırken bir popülizm gündemde.

Yaşar Dedelek (ANAP Genel Başkan Yardımcısı)

Bu iyi niyetten kaynaklanmış olabilir ama Türkiye'nin son döneminde bir çok olaya adı karışan Selim Edes'ler, Engin Civan'lar, Titancılar da bu aftan yararlanacaksa bunu içimize sindiremeyiz.

Bekir Aksoy (DYP Çorum Milletvekili)

Siyasiler af önereceklerine yargı ve adaleti tüm kurum ve kuruluşlarıyla işletseler, buna zaten ihtiyaç olmaz. Bu tip önerilerle siyasi yatırım için vatandaşın vicdani duygularıyla kimse oynamasın.

Atila Sav (CHP Genel Sekreter Yardımcısı)

Af toplumların siyasal ve ekonomik bunalım dönemlerinde bir huzur ve rahatlama aracı olarak değerlendirilebilir. Cumhuriyetin 75'inci yıldönümü af için uygun bir zaman diye düşünülebilir. Ama bu TBMM'nin işi. Öyle bir kişinin önerisiyle af olmaz. Partilerarası bir uzlaşma gerektirir. Genel af siyasi bir çıkar için veya oy için kullanılırsa amacına tam karşıt sonuçlar doğurabilir.

Recep Kırış (BBP Genel Başkan Yardımcısı)

Devlet kendine karşı işlenen suçları affedebilir. Kişilere karşı işlenen suçlara af yetkisi yoktur. Kendi içlerinde dahi tartışmadan böyle bir konunun önerilmesinin arkasında DSP'nin bir siyasi açık gözlülüğü yatmaktadır. Burada ince bir seçim hesabı var.

Ufuk Uras (ÖDP Genel Başkanı)

Af tartışmasını hükümet siyasi malzeme aracı yapmasın. Siyasi nedenlerle cezaevine düşmüş olanların durumu ele alınmadan bir af tartışmasının sürdürülmesi yanlış.


False