GeriGündem "12 Eylül'den davacıyım çünkü..."
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  54
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"12 Eylül'den davacıyım çünkü..."

"12 Eylül'den davacıyım çünkü..."
refid:19696319 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

12 Eylül askeri darbesinden ve Kenan Evren’den davacı olanları biraraya getiren internet sitesine şikayet yağıyor.

Milliyet Gazetesi'nden Musa Kesler'in haberine göre yayına başlayalı henüz 2 gün olan siteye yaklaşık 500 şikayet dilekçesi yazıldı. “12 Eylül’den ve Evren’den davacıyım! Çünkü...” başlığıyla açılan foruma yansıyan bazı mesajlar şöyle;
-Şanar Yurdatapan (İstanbul): 12 Eylül benim yurttaşlık hakkımı, ülkenin insan haklarını gasp etti. Beni ‘Vatan Haini’ ilan ederek 12 yılımı, ülkemizin 22 yılını çaldı. Davacıyım.

- Lale Mansur (İstanbul): Türkiye’yi koca bir hapisaneye çevirdiler. Diyarbakır, Mamak, DAL işkencehanelerinde bir kuşağı ezdiler. Sessiz bir toplum yarattılar.

- Sacit Kayasu (meslekten çıkarılan savcı): Türkiyede kardeş kanı dökülmesine ses çıkarmadılar, hatta teşvik ve tahrik ettiler.

- Mehmet Şirin Gündüz (Batman): 1980 darbesinde Diyarbakir zindanında tam iki yılım çalındı. Berrat etmeme rağmen her hafta sonu karakollarda dayak faslı yaşadım. Tam 20 sene pasaport alamadım.

‘Ömerli Başkanı yanımda öldürüldü’

- Şemsettin Orhan (İstanbul): TÖB-DER Başkanı olmam nedeniyle öğretmenlik görevime son verildi. Ardından bana TCK’nın 142. maddesinden hapis cezası verildi. Yüzlerce kitabıma el konulup müsadere edildi. Mardin 22. Seyyar Jandarma Tugayı ve Diyarbakır Seyrantepe’de kurulan zindanlarda aylarca işkence gördüm. Ömerli TÖB-DER Başkanı Mehmet Cizreli yanıbaşımızda işkenceyle öldürüldü. Ölünceye kadar çığlıkları bizlere dinletildi. Doğup büyüdüğüm yerleri terke zorlandım. Dönemin tüm yetkililerinden davacıyım.

- Harun Sezer (Konya): O insanlık suçu işlendiğinde liseyi yeni bitirmiş bir gençtim ama olaylar sebebiyle istenilen eğitimi alamamış oldum. Bunları o yüzden hiç affetmeyeceğim.

- Canan Çelik (Trabzon): Ben o zaman daha 10 yaşındaydım. Üniversiteye ve liseye giden ablalarım vardı. Okullarında surekli olaylar oluyor, bombalar patlıyor, kavgalar çıkıyordu. Her gün, o çocuk psikolojimle, babamı ve ablamları öldürecekler korkusu yaşıyordum. 10 yaşında bir çocugun, o psikolojiyi yaşamasi çok ciddi bir konudur. Bana o korku dolu günleri yaşattigi için ben de 12 Eylül’den ve Evren’den davacıyım.

‘Yıllarca ülkemden  ayrı yaşadım’

- Ali Rıza Omurtağ (Adana): Bir işçi olarak gasp edilen haklarımdan dolayı yıllarca çektiğim ekonomik sıkıntılar, potansiyel suçlu konumumdan dolayı aile fertlerimin gelecekleri olumsuz etkilendi. Evren’den davacıyım.

- Nazan Esra Ayanoğlu (Antalya): Geleceğimi çaldı.

- Nigar Cankur (İzmir): Davacıyım çünkü onlar yüzünden yıllarca ülkemden ayrı yaşamak zorunda kaldım.

- Ali Beki Ural (Karaman): 12 Eylül 1980 mağduruyum. 11 yılım boşu boşuna gitti. Suçsuz yere yattım. Cumhurbaşkanına kadar dilekçe yazmadığım makam kalmadı. Korkudan hiç kimse yardımcı olmadığındanı hakkımı savunamadım. Mahkemeye davet edilirsem açıklayacaklarım çok önemlidir.

İzmirli avuktalar kurdu

İzmirli bir grup avukatın öncülüğünde kurululan insiyatif, 12 Eylül sürecinden zarar gören her siyasi kesimden insanı bir araya getirerek davanın gündemde tutulması ve çok yönlü soruşturma yapılmasını amaçlıyor. ‘hepimizdavaciyiz.net’ adresli internet sitesinde 12 Eylül darbesi ve sonrasındaki süreçle ilgili fotograf ve video görüntülerinin yanı sıra bu konuda yazılmış kitapların listesi de yer alıyor. Sitede  dönemin bazı ‘özlü sözleri’ de bulunuyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle