GeriGündem 10 yıl sonrayı düşleyenlere
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 yıl sonrayı düşleyenlere

Amerikan New York Times Magazin Dergisi, 10 yıl sonra yaşantımıza girecek olan buluşları derledi. Beyine kayıt cihazı, mutluluk veren kıyafet, öldürmeyen silah, kütüphane gibi kitap bunlardan yalnızca bazıları...

Alışverişi karlı kılan cihaz

Alışveriş merkezlerinde küçük el cihazları kullanılacak. Kızıl ötesi dalgalar sayesinde cihaz sürekli fiyatları takip edip, diğer marketlerdekiyle karşılaştırma yapacak. Bu arada cihaz, eğer sahibi onay verirse, mağazanın ana bilgisayarıyla iletişime geçip pazarlık yapabilecek.

Hava tahminleri şaşmayacak

Süper bilgisayarların hesaplama kapasitesi sayesinde bilgisayarlar hiç yanılmayacak. Haftalar önceden hava durumuyla ilgili tahmin yapılabilecek. Süper hızlı bilgisayarlar sayesinde insanoğlu 90 gün sonrasının hava durumuyla ilgili bilgi sahibi olacak.

Öldürmeyen silah

Eric Herr, ilk kez ‘Uzay Yolu’nu izlediği 1969 yılından bu yana Kaptan Kirk'ün silahını geliştirmeye çalışıyor. California Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen işbirliği çerçevesinde elektrik akımıyla insanı şoke eden lazer silahı geliştirildi. Silah birkaç dakikalığına kurbanı uyuşturuyor.

Mutfağa scanner takibi

General Electric taşınabilir mutfak scannerları üzerine çalışıyor. Cep telefonu büyüklüğünde olan scanner, buzdolabında ne var ne yok takip edecek. Evin hanımı işyerinde internetten bulduğu bir yemek tarifini yapabilmek için evde malzeme olup olmadığını scanner'a sorabilecek. Yoksa e-marketlere sipariş verecek. Malzemeler kadın eve gitmeden hazır olacak.

Elektronik çeşnicibaşı

Hazır gıda maddelerinin için zararlı olabilecek bir sürü madde yer alıyor. Pul büyüklüğündeki elektronik diller sayesinde, bir konserve ya da meyve suyunda hangi maddeden, ne kadar bulunduğunu görmek mümkün olacak.

Mutluluk veren elbise

Aroma terapi uzmanları koku yayan kıyafetler üzerinde çalışıyor. Kıyafetler kişinin ruh haline kokular salgılayarak kendisini iyi hissetmesini sağlıyor. Mesela kişi strese girdiğinde elbise vanilya salgılayacak ya da bir toplantı öncesinde ıtır kokusu salgılayarak enerji verecek.

Dedektiflere uzay teknolojisi

NASA'nın astroitlerin yapısını deşifre etmek için kullandığı teknoloji dedektiflere hizmet verecek. Özel dedektörlerle barut izleri, kan ve sperm izleri anında görülecek. Bunlar bilgisayar yüklenerek olay mahallinin üç boyutlu görüntüsü elde edilecek, cinayetleri çözmek kolaylaşacak.

Şüpheliyi yakalayan kamera

Visionics isimli bir yazılım şirketi, insan davranışlarını izleyen bir kamera geliştirdi. Bu kamera beden dilini okuyarak, şüpheli kişileri gördüğünde alarm veriyor.

Elektronik mali danışman

Bilgisayar programları piyasayı yakın takibe alarak sizin için yatırım olanaklarını araştıracak. Bir süre sonra spekülasyon ve yönlendirmeler işe yaramayacak, çünkü pisayalar büyük ölçüde bilgisayar kontrolünde olacak.

Çözülemeyen şifre

Kuantum Kriptografi adlı alet, kendilerini şifre çözmeye adamış matematikçi ve diğerler uzmanlara karşı bir çeşit kozmik zaferden başka birşey değil. Tüm bilgisayarlardan daha güçlü olduğu belirtilen Kuantum Kriptografi sistemi ise, mesajı ele geçiren tarafa en ufak bir ipucu bile vermiyor.

Beyine kayıt cihazı

Beynimize yerleştirilen bir mikroçip, tüm yaşadıklarımızı kaydecek. Böylece nesilden nesile anılarımızı devredebileceğiz. Torunlarımıza tüm hayatımızı deneyimleri-mizi bırakabileceğiz. Sadece biz olmayacağız. Tabii istemediğimiz deneyimler de kalacak.

Kütüphane gibi kitap

Fizikçi Joe Jacobson'ın icat ettiği elektronik mürekkep yazılmış kitabı aldığınızda, aslında birçok kitap almış olacaksınız. Bir romanı okuyup bitirdikten sonra, diğerine geçmeniz için, sadece bir düğmeye basmanız yeterli olacak. Yazılar değişecek ve seçtiğiniz roman sayfalarda yer alacak.

İçinde herşey olan saat

Yeni tip saatler sadece zamanı göstermeyecek. İnternete ulaşım, cep telefonu ve kredi kart numaraları da olacak. Para veya kredi kartı taşımanıza gerek kalmayacak. İstediğiniz her şeyi ‘Öde’ tuşuna basıp alabileceksiniz. Hatta GPS sistemi de olacak. Yani harita üzerinde coğrafik konumunuzu gösterecek. Unutmadan bir de mini bir televizyon.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle