10 madde ön şart değil

10 madde ön şart değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm Süreci için açıklanan 10 maddenin ön şart olmadığını belirterek, “Aksine silah bırakma çağrısı, bunun tarihi bir adım olduğu hususu var. Bu açık bir silahları bırakma çağrısıdır. Özü silahları bırakmadır” dedi. İç Güvenlik Paketi’nin askıya alınmasının söz konusu olmadığını belirten ve “Görüşmelerin seyri içinde paket iç tüzük kuralları gereği öyle veya böyle yeniden değerlendirilir” diyen Davutoğlu, ATV-A Haber ortak yayınında özetle şunları söyledi:

Haberin Devamı

“(Çözüm süreci için açıklanan 10 madde ön şart diye sunuluyor) Ön şart yok. Aksine silah bırakma çağrısı, bunun tarihi bir adım olduğu hususu var. Bu açık bir silahları bırakma çağrısıdır. Niyet beyanıdır. Özü silahları bırakmadır. Ve kongre daveti yer alıyor. Demokratik siyasetin önü açıldı mı bu maddeler tartışılır. Silah bırakma çağrısı ve tarihi bir vurgu var ve bu 10 maddenin önemli olduğu hususu vardır. Bu maddelerde kamu düzeni var, Çözüm Süreci’nin kalkınma boyutu var, tartışılması abes olacak hiçbir husus yok.

BİZ DE GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

Bu maddelerin hepsi Türkiye’de yeni anayasa tartışması yapıldığı zaman gündeme gelen hususlar. Kim neyi konuşmak istiyorsa özgürce konuşabilir. Silahlar hemen bırakılmalı. Artık biran önce karşı menzile ulaşmak lazım. Geri dönmek düşünmek bile nehrin sularına kaptırır. Silahlı bir yöntem kullanılmamalı. Çünkü şiddeti ve silahlı mücadeleyi tamamıyla reddeden ve demokratik mücadeleyi ön gören bir açıklama. Kongrenin biran önce toplanması ve silahların bırakılması, bunun gereğinin en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz. Ciddi adımlar gördüğümüzde biz de gereğini yapacağız.

SİLAHI BIRAKMANIN AMASI OLMAZ

(Nevruz’da Öcalan’ın bir çağrısının olması bekleniyor) Çağrı oldu şimdi. Nevruz’da gereğini bekliyoruz. Kandil’den gelenlerin İmralı ile görüşmesi ya da gazetecilerin görüşmesi bizim planlamamız içinde yok. HDP milletvekilleri ile Selahattin Demirtaş’ın yorumları arasında bir açı var. Başka bir partinin iç meselesine girmek istemem ama bunu çözmeleri lazım. İkircikli dil kullanmamak lazım. ‘Biz silahları bırakırız ama...’ dememek lazım. Silahları bırakmanın ‘ama’sı olmaz.

PAKET ASKIYA ALINMAZ

(İç Güvenlik Paketi) Paketin askıya alınması sözkonusu değil. İç tüzük kuralları gereği öyle veya böyle yeniden değerlendirilir. Ama bu yasama dönemi içinde bu paketin geçmesi için her şeyi yapacağız.
(Arınç, okunan metin kabul edilen metin değildi dedi) Herhalde yanlış bir özet çıkartmadır. Okunan metin önümüzden geçmiş metindir. Arkadaşlar iletti şimdi, Bülent Bey öyle bir ifade kullanmamış.” m ANKARA

Haberin Devamı

Tartışmaya açığız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK’ya yönelik silah bırakma çağrısının uygulamalarını takip edeceklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde de her şeyi tartışmaya açığız ama 2013’te olduğu gibi yine ‘Silahları bırak’ çağrısının arkasından oyalamalar başlar, silahlar başka şekillerde gündeme getirilmeye kalkılırsa, kamu düzeni sözkonusu olduğunda hiçbir taviz vermeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesi lazım” dedi. Davutoğlu, Portekiz ve ABD gezisi nedeniyle dün toplanan partisinin Meclis grubunda şu mesajları verdi:

ÇAĞRI OLUMLU, GÖRECEĞİZ Silah bırakma çağrısını içeren açıklamayla yeni aşamaya gelindi. Bu açıklamayla demokratik siyasete yapılan çağrı olumludur. Tabii göreceğiz.

OTORİTEYE SADIK ASKERİ BÜROKRASİ (Şah Fırat Operasyonu) Benim o gece Genelkurmay Başkanımızla birlikte sabaha kadar karargâhta olmamdan, operasyonu birlikte takip etmemizden rahatsız oldular. Biz ise demokratik otoriteye sadık bir askeri bürokrasinin bugün Türkiye’yi nerelere getirdiğini görüyoruz. Artık sivil ya da askeri bürokrasinin karar aldığı, hükümetlerin de selam durduğu dönem ilelebet kapandı. m Turan YILMAZ / ANKARA

Haberle ilgili daha fazlası: